settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie p.n.e., n.e.(ang. BC i AD)?

Odpowiedź


P.n.e. oznacza „przed naszą erą” (po angielsku BC – „before Christ” czyli "przed Chrystusem"). AD to skrót od łacińskiego wyrażenia anno domini, które oznacza "w roku Pańskim" (w języku polskim oznaczamy n.e. czyli naszej ery). System datowania BC/AD nie jest nauczany w Biblii. W rzeczywistości został on w pełni wdrożony i zaakceptowany dopiero kilka wieków po śmierci Jezusa.

Warto zauważyć, że celem systemu datowania BC/AD (Przed Chrystusem/w roku Pańskim, przypis tłumacza) było uczynienie narodzin Jezusa Chrystusa punktem podziału historii świata. Jednak podczas obliczania systemu BC/AD popełniono błąd w określeniu roku narodzin Jezusa. Naukowcy odkryli później, że Jezus urodził się około VI- IV p.n.e., a nie w pierwszym Roku Pańskim (I AD – Anno Domini). Nie jest to jednak kluczowa kwestia. Narodziny, życie, służba, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa są "punktami zwrotnymi" w historii świata. Dlatego też Jezus Chrystus jest rozdzieleniem "starego" i "nowego". Rok p.n.e. (BC – „before Christ”) był "przed Chrystusem", a od Jego narodzin żyjemy "w roku Pańskim" - AD. Postrzeganie naszej ery jako "roku Pańskiego" jest właściwe. Filipian 2.10-11 mówi: "aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią i aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca" (tłum. Biblia Warszawska).

W ostatnim czasie pojawiła się potrzeba zastąpienia oznaczeń BC i AD oznaczeniami BCE i CE, co oznacza odpowiednio "przed erą powszechną" i "erą powszechną". Zmiana jest po prostu semantyczna - to znaczy, że 100 r. AD jest tym samym, co 100 r. n.e.; wszystko, co się zmienia, to etykieta. Zwolennicy przejścia z przed Chr./ Anno Domini [BC/AD] na epokę przed Chr./ ery powszechnej [BCE/CE] twierdzą, że nowsze oznaczenia są lepsze, ponieważ są pozbawione konotacji religijnych, a tym samym zapobiegają obrażaniu innych kultur i religii, które mogą nie postrzegać Jezusa jako "Pana". Ironia polega oczywiście na tym, że to, co odróżnia okres p.n.e. od n.e., to życie i czasy Jezusa Chrystusa.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie p.n.e., n.e.(ang. BC i AD)?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries