settings icon
share icon
Pytanie

Jaki jest biblijny sposób prowadzenia dzieci do Chrystusa?

Odpowiedź


Istnieją trzy podstawowe elementy dotyczące prowadzenia dziecka do zawarcia relacji z Chrystusem: modlitwa, świadczenie swoim przykładem oraz udzielanie wskazówek odpowiednich do wieku. Prowadzimy dziecko do Chrystusa poprzez pilne wypełnianie tych trzech rzeczy jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie.

Znaczenie modlitwy w procesie ewangelizowania dzieci nie może być pominięte. Z chwilą poczęcia, rodzice powinni szukać Bożej mądrości dla siebie i łaskę dla ich nienarodzonego dziecka. Bóg obiecał, że obdarzy dobrowolnie mądrością tych, którzy o to proszą (Jakuba 1.5) szczególnie w różnych aspektach rodzicielstwa, ale nigdzie nie jest to ważniejsze niż w kwestiach duchowych. Efezjan 2.8-9 mówi nam, że zbawienie jest z łaski poprzez dar wiary, zatem nasze modlitwy za zbawienie naszych dzieci powinny koncentrować się na ich szukaniu tego daru wiary. Powinniśmy modlić się o to, aby Duch Święty pociągnął nasze dzieci do Boga od najwcześniejszych dni i zachował ich w wierze i służbie Bogu, aby dotarli do bezpiecznej wieczności w niebie (Efezjan1.13-14). Powinniśmy modlić się, aby Bóg pociągnął nas do siebie, aby On stał się rzeczywistością naszego życia, abyśmy stawali się dobrym przykładem dla naszych dzieci.

Nasz przykład jako dzieci Bożych jest najlepszym wzorem relacji z Chrystusem jaką pragniemy, aby miały nasze dzieci. Gdy nasze dzieci widzą nas codziennie na kolanach w modlitwie, dostrzegają, że jest to regularny element naszego dnia. Gdy widzą nas przy Piśmie Świętym, studiujących, karmiących się, rozważających Słowo Boże, to zdają sobie sprawę ze znaczenia Biblii w naszym życiu, nie mówiąc im o tym ani słowa.

Gdy dzieci uświadamiają sobie, że nie tylko znamy Boże Słowo, ale zabiegamy o to, aby w praktycznym życiu je zastosować, zaczynają rozumieć moc Słowa i jego światła. Przeciwnie, jeśli dziecko widzi, że mama czy tata przybiera „niedzielną postać”, która diametralnie różni się od osoby, którą widzą na co dzień, to szybko wyczują hipokryzję. Wiele dzieci odrzuciło kościół i Chrystusa przez hipokryzję dostrzeganą w domu rodzinnym. Nie chcemy powiedzieć, że Bóg nie może przezwyciężyć naszych klęsk i upadków, ale musimy być gotowi wyznać je Bogu, przyznając się swoim dzieciom do upadków, i czynić wszelkie starania o to, by żyć w zgodzie z tym w co wierzymy.

Poza tym, udzielając odpowiednich do wieku dziecka wskazówek odnośnie spraw duchowych prowadzimy je do Chrystusa. Istnieje bardzo wiele książek dla dzieci i materiałów takich jak: Biblie dla dzieci, historie biblijne dla dzieci oraz muzyka dla młodszych w różnym wieku, do czytania, śpiewania czy zapamiętywania. Szczególnie ważną częścią duchowego treningu jest odnoszenie każdej sfery z życia dziecka do prawd duchowych. Gdy dziecko widzi kwiatka czy zachód słońca, czy ptaszka, to pojawia się świetna okazją dla rodziców do połączenia tego z pięknem i podziwem dla Bożej mocy stworzenia (Psalm 19.1-6). Gdy nasze dzieci czują się bezpiecznie i pewnie w naszej miłości, mamy okazję by opowiedzieć im i wskazać na jeszcze większą miłość naszego niebiańskiego Ojca. Gdy doświadczają zranienia od innych ludzi możemy im wyjaśnić rzeczywistość grzechu i to, że jedynym lekarstwem na to jest Pan Jezus Chrystus i jego ofiara na krzyżu za nas.

Na koniec, czasem niebywałą wartość przywiązujemy do tego, by dziecko „wypowiedziało modlitwę” lub „wyszło do przodu”, co miałoby potwierdzić jego/jej decyzję zaufania Chrystusowi jako swojemu Zbawicielowi. I o ile te momenty mogą być wartościowe w utwierdzaniu dziecka w kwestii kiedy i jak przyszło do Chrystusa, to jednak zbawienie jest dziełem Ducha Świętego w jego sercu. Prawdziwe zbawienie związane jest byciem uczniem Jezusa każdego dnia, co również powinno być wyrażone.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaki jest biblijny sposób prowadzenia dzieci do Chrystusa?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries