settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat predestynacji kontra wolnej woli?

Odpowiedź


Omawiając predestynację a wolną wolę człowieka, wiele osób tak silnie preferuje jedną opcję, że praktycznie odrzucają możliwość, że druga strona ma choć odrobinę racji. Ci, którzy tak silnie podkreślają suwerenność Boga w predestynowaniu tego, kto będzie zbawiony, że czasem przyjmują stanowisko, które przypomina fatalizm. Ci, którzy podkreślają wolną wolę ludzkości zbliżają się blisko do zaprzeczania suwerenności Boga. Jednak, jeśli pojęcia są rozumiane biblijne, dyskusja nie dotyczy predestynacji kontra wolna wola, ale raczej predestynacji i niecałkowicie wolnej woli.

Fragmenty takie jak Rzymian 8.29-30 oraz Efezjan 1.5-11 dokładnie nauczają, że Bóg predestynował niektórych do zbawienia. Słowo przetłumaczone jako "predestynować" oznacza "określać przeznaczenie przedtem." Nie da się uciec od tego, że Bóg z góry przesądza, kto zostanie zbawiony. Na jakiej podstawie Bóg predestynuje tego, kto będzie zbawiony może być dyskutowane, ale predestynacja sama w sobie jest całkowicie biblijnym nauczaniem. Wiele innych fragmentów Nowego Testamentu również odnosi się do wierzących wybranych do zbawienia (Ew. Mateusza 24.22, 31; Ew. Marka 13.20, 27; Rzymian 8.33; 9.11; 11.5-7, 28; Efezjan 1.11; Kolosan 3.12; 1 Tesaloniczan 1.4; 1 Tymoteusza 5.21; 2 Tymoteusza 2.10; Tytusa 1.1; 1 Piotra 1.1-2; 2.9; 2 Piotra 1.10).

Nie ma żadnego fragmentu w Biblii, który naucza, że ludzie mają wolną wolę, a przynajmniej nie w sensie w jaki większość ludzi rozumie pojęcie wolnej woli. Powszechne zrozumienie wolnej woli jest takie, że możemy podejmować własne decyzje całkowicie poza wszelkimi zewnętrznymi wpływami. Takie zrozumienie wolnej woli nie jest biblijne, ani też nie pasuje do rzeczywistości. Biblia naucza, że bez Chrystusa jesteśmy martwi "przez upadki i grzechy" nasze (Efezjan 2.1). Jeśli jesteśmy duchowo martwi, z pewnością wpływa to na nasze podejmowanie decyzji. Ew. Jana 6.44 mówi, że jeśli Bóg nas nie pociągnie, nikt nie może przyjść do Chrystusa po zbawienie. Jeśli decyzja by zaufać Chrystusowi jest niemożliwa bez "ingerencji" Boga, to nasza wola nie jest "wolna."

Na naszą zdolność podejmowania decyzji wpływa wiele czynników, np. nasza grzeszna natura, nasze wychowanie, nasz intelekt, nasze wykształcenie, nasza biologia, nasza psychologia itp. Zatem nie, ludzie nie mają prawdziwie wolnej woli. Mamy wolę. Możemy podejmować decyzje. W sensie biblijnym, mamy odpowiedzialność aby odpowiedzieć na to, co Bóg nam objawił, włączając w to Jego powołanie, aby uwierzyć ewangelii (Ew. Jana 1.12; 3.16; Dz. Apostolskie 16.31; Rzymian 10.9010; Ks. Objawienia 22.17). Ale ponownie nasza wola nie jest faktycznie wolna.

Predestynacja jest doktryną biblijną. Wolna wola nie jest biblijna. Jeśli pytanie dotyczy predestynacji kontra wolnej woli lub predestynacji kontra odpowiedzialności, to jest to trudniejsze. W pewnym sensie, Bóg jest suwerenny w tym kto jest zbawiony i jednocześnie jesteśmy szczerze odpowiedzialni za nasze decyzje związane ze zbawieniem. W Biblii, Bóg wciąż wzywa nas do ćwiczenia naszej woli i ufaniu Chrystusowi w kwestii zbawienia. Jak te dwie prawdy ze sobą współgrają może być dla nas niepojęte, ale w umyśle Boga mają doskonały sens.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat predestynacji kontra wolnej woli?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries