settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest prawdziwa przyjaźń według Biblii?

Odpowiedź


Pan Jezus Chrystus podał nam definicję prawdziwego przyjaciela: „Większej miłości nikt nie ma nad tę, jak gdy kto życie swoje kładzie za przyjaciół swoich. Jesteście przyjaciółmi moimi, jeśli czynić będziecie, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie co czyni pan jego; lecz nazwałem was przyjaciółmi, bo wszystko, co słyszałem od Ojca mojego, oznajmiłem wam” (Ew. Jana 15.13-15). Jezus jest doskonałym przykładem prawdziwego przyjaciela, ponieważ On życie swoje oddał za swoich „przyjaciół.” Poza tym, każdy może stać się jego przyjacielem poprzez zaufanie mu jako osobistemu zbawicielowi, gdy rodzi się na nowo i otrzymuje w nim nowe życie.

Istnieje przykład prawdziwej przyjaźni pomiędzy Dawidem a synem Saula Jonatanem, który pomimo starań jego ojca by zabić Dawida, pozostał przy swoim przyjacielu. Przeczytasz o tej historii w 1 Ks. Samuela rozdziały 18- 20. Dodatkowe fragmenty to 1 Samuela 18.1-4; 19.4-7; 20.11-17, 41-42.

Przypowieści Salomona są kolejnym źródłem mądrości poruszającym temat przyjaźni. „Przyjaciel zawsze okazuje miłość; rodzi się bratem w niedoli” (Ks. Przypowieści Salomona 17.17). „Są bliźni, którzy przywodzą do zguby, lecz niejeden przyjaciel jest bardziej przywiązany niż brat” (Ks. Przypowieści Salomona 18.24). Kwestia w tym, że aby mieć dobrego przyjaciela, trzeba być dobrym przyjacielem. „Razy przyjaciela są oznaką wierności, pocałunki wroga są zwodnicze” (Ks. Przypowieści Salomona 27.6). „Żelazo ostrzy się żelazem, a zachowanie swojego bliźniego wygładza człowiek” (Ks. Przypowieści Salomona 27.17).

Zasady przyjaźni znajdujemy również w Ks. Amosa. „Czy idzie dwóch razem, jeżeli się nie umówili? (Ks. Amosa 3.3). Przyjaciele mają podobne światopoglądy. Przyjaciel jest kimś, komu możesz całkowicie zaufać. Przyjaciel jest kimś kogo szanujesz i kto szanuje Ciebie, nie na podstawie bogactwa, ale jedności myśli.

I na koniec, dobra definicja prawdziwego przyjaciela pochodzi od apostoła Pawła: „Rzadko się zdarza, że ktoś umrze za sprawiedliwego; prędzej za dobrego gotów ktoś umrzeć. Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł” (Rzymian 5.7-8). „Większej miłości nikt nie ma nad tę, jak gdy kto życie swoje kładzie za przyjaciół swoich” (Ew. Jana 15.13). A to jest prawdziwa przyjaźń!

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest prawdziwa przyjaźń według Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries