settings icon
share icon
Pytanie

Czy prawda jest relatywna?

Odpowiedź


Gdy ktoś mówi o tym, że prawda jest relatywna, to zwykle ma na myśli, że nie ma czegoś takiego jak prawda absolutna. Niektóre rzeczy mogą wydawać się prawdziwe dla Ciebie, ale nie są prawdziwe dla mnie. Jeśli w to wierzysz, to jest to prawdą dla Ciebie. Jeśli ja w to nie wierzę, nie jest to prawdą dla mnie. Gdy ludzie mówią coś takiego: "w porządku, jeśli Bóg istnieje dla Ciebie, ale On nie istnieje dla mnie" to wyrażają popularne przekonanie, że prawda jest relatywna.

Cała koncepcja "prawdy relatywnej" wydaje się być tolerancyjna i otwarta światopoglądowo. Jednak przy bliższej analizie, wcale nie jest otwarta światopoglądowo. W skrócie, powiedzenie, że "Bóg istnieje dla Ciebie, ale nie dla mnie" jest powiedzeniem, że koncepcja tej drugiej osoby na temat Boga jest błędna. To wyraża osąd. Ale nikt tak naprawdę nie wierzy, że cała prawda jest relatywna. Żaden rozsądny człowiek nie mówi: „Grawitacja działa dla ciebie, ale nie dla mnie" i zeskakuje z wysokich budynków, wierząc, że nie dozna żadnej szkody.

Twierdzenie "prawda jest relatywna" jest w rzeczywistości stwierdzeniem, które jest sprzeczne samo w sobie. Mówiąc "prawda jest relatywna" ktoś stwierdza rzekomą prawdę. Jeśli jednak wszelka prawda byłaby relatywna, to również to stwierdzenie, samo w sobie jest również relatywne- to znaczy, że nie możemy ufać, że jest prawdziwe za każdym razem.

Z pewnością są niektóre twierdzenia, które są relatywne. Na przykład, "Ford Mustang jest najfajniejszym samochodem jaki kiedykolwiek powstał" jest stwierdzeniem relatywnym. Entuzjasta samochodów może uważać to za prawdę, ale nie ma absolutnego standardu w jaki można mierzyć "fajność." To jest po prostu czyjeś przekonanie lub opinia. Twierdzenie jednak, że "na zewnątrz na podjeździe zaparkowany jest czerwony Ford Mustang i należy on do mnie" nie jest relatywne. Jest ono albo prawdziwe albo fałszywe, w oparciu o obiektywną rzeczywistość. Jeśli Mustang na podjeździe jest niebieski (a nie czerwony), to twierdzenie jest fałszywe. Jeśli czerwony Mustang na podjeździe należy do kogoś innego, stwierdzenie jest fałszywe- nie zgadza się z rzeczywistością.

Mówiąc najogólniej, opinie są relatywne. Wielu ludzi przenosi wszelkie pytania dotyczące Boga lub religii do kategorii opinii. "Wolisz Jezusa- w porządku jeśli to dla Ciebie działa." To co mówią chrześcijanie (czego Biblia naucza) dotyczy tego, że prawda jest obiektywna, bez względu na kwestię której dotyczy. Istnieje obiektywna rzeczywistość duchowa, tak jak istnieje obiektywna rzeczywistość fizyczna. Bóg jest niezmienny (Ks. Malachiasza 3.6); Jezus łączy swoje nauczanie z trwałym, kamieniem nie do ruszenia (Ew. Mateusza 7.24). Jezus jest jedyną drogą zbawienia i to jest prawda absolutna dla każdej osoby w każdym czasie (Ew. Jana 14.6). Podobnie jak ludzie potrzebują oddychania do życia, ludzie potrzebują narodzenia na nowo przez wiarę w Chrystusa, aby doświadczyć duchowego życia (Ew. Jana 3.3).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy prawda jest relatywna?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries