settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi o prawach zwierząt?

Odpowiedź


Słowo Boże nie wspomina w dużym stopniu o traktowaniu zwierząt. Jednak z opisu stworzenia dowiadujemy się zarówno tego, co Biblia mówi o zwierzętach, jak i tego, jak powinniśmy je traktować. W 1 Ks. Mojżeszowej w rozdziale 1 znajdujemy opis stworzenia wszystkich rzeczy. To tutaj widzimy, jak Bóg ustanawia relację między człowiekiem a zwierzętami. W wersecie 28 Bóg daje człowiekowi władzę nad wszystkim, co zostało stworzone na ziemi. Człowiek ma dbać o ziemię i korzystać z niej. Człowiek ma mieć władzę nad wszystkim, co zostało stworzone. Oznacza to, że człowiek ma sprawować władzę i ochronę nad wszystkim, co Bóg stworzył. Musimy być ostrożni w tej roli.

Ważne jest jednak, aby zauważyć, co Bóg robi po popełnieniu przez człowieka grzechu. 1 Ks. Mojżeszowa rozdział 3 podaje nam szczegóły pierwszego grzechu popełnionego przez człowieka. W wersecie 21 Bóg przygotowuje dla człowieka okrycie ze skóry i po raz pierwszy umiera zwierzę. Implikacje tego są widoczne w całym Słowie Bożym; z powodu grzechu człowieka śmierć weszła na świat. Jednak dla naszej dyskusji na temat zwierząt ważne jest, aby zrozumieć, że zwierzęta mają być wykorzystywane przez ludzi dla naszych potrzeb.

W 1 Ks. Mojżeszowa w rozdziale 9 nastąpiła zmiana w stosunku człowieka do zwierząt. Do tego momentu zwierzęta nie były wykorzystywane jako pożywienie. Jednak teraz Bóg włącza niektóre zwierzęta do diety ludzkości. Bóg wzbudza w zwierzętach strach przed człowiekiem. Ponownie, zwierzęta są wykorzystywane do zaspokajania potrzeb ludzi. Jednak Bóg powtarza swoje polecenie w wersecie 2, aby opiekować się zwierzętami.

Okrucieństwo wobec zwierząt nie powinno mieć miejsca, jeśli ludzie naprawdę rozumieją nakaz bycia "opiekunami" ziemi. Powinniśmy kontrolować liczbę zwierząt, aby choroby ich nie zabijały; powinniśmy wykorzystywać zwierzęta do naszych potrzeb; powinniśmy kontrolować zwierzęta w taki sposób, aby nie były szkodliwe dla ludzi; i wreszcie powinniśmy chronić je przed nadmiernym zabijaniem i wykorzystywaniem. Problem polega na tym, że wiele osób nie rozumie tej równowagi i ma tendencję do nadmiernej lub niedostatecznej ochrony zwierząt. Zwierzęta zostały stworzone dla nas, abyśmy mogli się nimi cieszyć, więc ochrona pozostałej części, aby inni mogli się nimi cieszyć, jest również właściwa. 1 Ks. Przyp. Salomona 12.10 mówi nam: "Sprawiedliwy dba o życie swojego bydła, lecz serce bezbożnych jest okrutne."

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi o prawach zwierząt?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries