settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia o prawach dzieci?

Odpowiedź


Aż do XX wieku, mało zastanawiano się nad koncepcją praw dzieci. Dzieci były zasadniczo własnością rodziców lub w niektórych przypadkach, uważane za małych dorosłych i posyłanych do pracy w fabrykach i na farmie. W 1924 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła traktat zwany Deklaracją Praw Dziecka i od tego czasu organizacje światowe, takie jak UNICEF, a także poszczególne narody, podejmowały wiele prób zdefiniowania i przestrzegania praw dziecka.

Biblia ma niewiele do powiedzenia na temat praw dzieci, zamiast tego podaje wskazówki dla rodziców na temat wychowywania ich dzieci. Efezjan 6.4 (tłum. Biblia Warszawska) mówi, "A wy, ojcowie, nie pobudzajcie do gniewu dzieci swoich, lecz napominajcie i wychowujcie je w karności, dla Pana." Wiele praw dziecka jest osadzonych w tym poleceniu, ale skupia się ono nie na dziecku, ale na rodzicu. Bóg daje rodzicom mocne polecenia na temat trenowania swoich dzieci i pociąga rodziców do odpowiedzialności postępowania zgodnie z tymi poleceniami (5 Ks. Mojżeszowa 6.1-2). Nawet gdy dzieci dorosną, Bóg oczekuje od rodziców ustalenia granic, gdy jest to w ich mocy by tak uczynić. W 1 Ks. Samuela 3.13 Bóg napomniał kapłana Heliego, ponieważ jego dorośli synowie byli niegodziwi i znieważali dom Boży. Heli o tym wiedział, ale ich nie powstrzymał.

Chociaż koncepcja, że prawa dzieci są pod ochroną prawną brzmi dobrze, rzeczywistość może być katastrofalna. Jeśli "prawa dzieci" obejmują prawo nie dyscyplinowania, wówczas hańba i nieszanowanie kryją się za rogiem: "Rózga i karcenie dają mądrość, lecz nieposłuszny chłopiec przynosi wstyd swojej matce" (Ks. Przyp. Salomona 29.15; tłum. Biblia Warszawska). Wielu zwolenników praw dzieci chce, aby te prawa były nadrzędne wobec prawa rodziców do "drogi, którą ma iść" (Ks. Przyp. Salomona 22.6; tłum. Biblia Warszawska). Większość deklaracji praw dzieci stąpa po prawach rodzicielskich nadanych przez Boga, naruszając prawa rodziców do dyscyplinowania według własnego uznania, udzielania wskazówek religijnych zgodnie z sumieniem, a nawet edukowania dziecka w sposób, który uważają za słuszny dla tego dziecka.

Mnożą się przypadki, w których sąd na rzecz dziecka ukarał rodziców za nie wspieranie operacji transpłciowych, terapii hormonalnej lub innych zabiegów okaleczających małe dziecko, uznając „prawo” dziecka do samostanowienia. Chociaż każdy człowiek musi być traktowany z godnością i szacunkiem jak ktoś kto został stworzony na obraz Boga (1 Ks. Mojżeszowa 1.27), szczególne "prawa" odnoszące się tylko do dzieci, należy traktować z ostrożnością.

Zamiast specjalnych praw, dzieci otrzymują wskazówki w Biblii. Bóg nakazuje dzieciom "czcij ojca swego i matkę swoją, aby długo trwały twoje dni w ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie" (2 Ks. Mojżeszowa 20.12; tłum. Biblia Warszawska). W Efezjan 6.1 i ponownie w Kolosan 3.20 dzieci mają powiedziane, aby być posłusznymi swoim rodzicom w Panu, bo to jest słuszne. Powinniśmy zauważyć, że jakiekolwiek nadużycia nigdy nie są implikowane ani tolerowane w żadnym biblijnym nakazie.

Skoro Bóg stworzył rodzinę i powierzył dzieci rodzicom, wie jak najlepiej je wychować (Psalm 127.3). Gdy dzieci są wychowywane w duchu posłuszeństwa i nauczane szanowania rodziców, stają się również lepszymi dorosłymi. Z wyjątkiem ekstremalnych okoliczności, to rodzice, a nie rząd, są tymi którzy powinni być odpowiedzialni za dzieci. Bóg dał dzieci mamom i tatom, a nie rządowi, bez względu na dobre intencje jakie może mieć system sądowniczy.

Dzieci zazwyczaj nie wiedzą lub nie wybierają tego, co jest w ich najlepszym interesie. Ani też nie zawsze jest to w zasięgu umiejętności rodziców, by zapewnić im "prawa." W zależności od konkretnego dokumentu dotyczącego praw dziecka, dzieciom można nadać „prawa”, które nie są możliwe. Na przykład, wdowa w Sudanie, która straciła swój dom z powodu działań terrorystów może nie być w stanie zapewnić swoim dzieciom "prawa" do zbilansowanych posiłków i komfortowego łóżka. Czy w takim razie łamie prawo, gdy daje im skórkę od chleba i kładzie na noc na klepisku? Jak daleko sięga egzekwowanie tych praw dziecka? Są to kwestie godne poważnego rozważenia przy próbie opracowania przepisów gwarantujących każdemu dziecku pewne prawa poza rodzicami. Biblia wydaje się nie wspierać żadnego z takich praw i zamiast tego radzi mamom i tatom, aby poważnie traktowali swoją odpowiedzialność rodzicielską, jako że Bóg pociąga ich do odpowiedzialności za dobrostan swoich dzieci.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia o prawach dzieci?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries