settings icon
share icon
Pytanie

Czy będziemy pracować / mieć pracę w niebie?

Odpowiedź


Niebo jest miejscem, w którym wierzący "odpoczną od swej pracy" (Objawienie 14:13), ale wielu jest zaskoczonych, gdy dowiadują się, że niebo, czyli stan wieczny, będzie również miejscem, w którym będziemy pracować. Będziemy mieli zadania do wykonania. W Nowym Jeruzalem Baranek zasiądzie na tronie, a "słudzy jego będą mu służyć" (Objawienie 22:3). Idea nieba jako miejsca, w którym wylegujemy się na chmurach, brzdąkając na harfach, nie pochodzi z Biblii.

Myśl o pracy w niebie może być dla niektórych niesmaczna, szczególnie dla tych, którzy spędzili swoje życie w znoju. Ale "praca" w niebie będzie zupełnie inna od naszej zwykłej pracy na tym świecie. Naszym zadaniem w wieczności będzie po prostu służenie Panu. I będziemy w doskonałym środowisku.

Bóg stworzył nas do pracy. Od samego początku ludzie byli zaprojektowani przez Pana do pracy; nawet przed upadkiem Adam miał pracę, ponieważ Bóg umieścił go w ogrodzie, "aby go uprawiał i doglądał" (Rdz 2:15). Kobiety również zostały stworzone do pracy, ponieważ Bóg stworzył Ewę, aby była "pomocą" Adama (Rdz 2:20). Przed upadkiem praca, którą Bóg dał Adamowi i Ewie, była satysfakcjonująca, ożywcza i zapewniała poczucie celu. Dopiero po wprowadzeniu grzechu na świat praca człowieka stała się trudna (Rdz 3:17-19). Tak więc, choć praca jest dobra, "bolesny trud", którego doświadczamy dzisiaj, jest wynikiem życia w upadłym świecie.

Nawet w naszym grzesznym świecie praca jest godna szacunku i nadal może zapewniać cel i spełnienie. Problem polega na tym, że wiele rzeczy może przeszkadzać w czerpaniu przyjemności z pracy: problemy interpersonalne, złe zarządzanie, nierealistyczne wymagania, zmęczenie fizyczne lub psychiczne itp. W przeciwieństwie do tego, praca w niebie będzie przyjemna i satysfakcjonująca. Nie będzie konfliktów międzyludzkich, niepraktycznych oczekiwań czy zmęczenia, a my będziemy mieć doskonałego menedżera. Jak stwierdza Randy Alcorn w swojej książce Heaven: "Będziemy mieli również pracę do wykonania, satysfakcjonującą i wzbogacającą pracę, do której nie będziemy mogli się doczekać powrotu, pracę, która nigdy nie będzie nudna" (s. 331).

Innym powodem, dla którego wierzymy, że będziemy pracować w niebie, jest to, że Bóg opisuje siebie jako robotnika. Zapytany przez faryzeuszy, dlaczego ich zdaniem narusza szabat, Jezus odpowiedział: "Ojciec mój aż dotąd pracuje, i ja pracuję" (J 5:17) (Biblia Gdańska). Idea dzieci Bożych pracujących w niebie nie powinna być zaskoczeniem, ponieważ sam Pan pracuje i "będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest" (1 Jana 3:2).

Wierzący będą mieli pracę w niebie, podobnie jak aniołowie mają specjalne zadania, które wykonują w uwielbieniu i adoracji. Aniołowie są "sługami", którzy wykonują polecenia Boga (List do Hebrajczyków 1:7). Anioł, który przemówił do Jana, nazwał siebie "współsługą twoim" (Objawienie 22:9). W niebie nie ma bezrobotnych aniołów i nie będzie bezrobotnych świętych.

W naszym obecnym świecie mamy takie polecenie: "Cokolwiek czynicie, wykonujcie z całego serca, jako pracę dla Pana" (Kol 3:23). Praca wykonywana przez chrześcijan w niebie będzie miała ten sam cel: będzie aktem uwielbienia oddającym chwałę Panu. Różnica będzie polegać na tym, że w wieczności praca, którą Bóg dla nas przygotował, będzie natychmiast satysfakcjonująca, nieustannie odświeżająca i doskonale dopasowana do tego, kim zostaliśmy stworzeni.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy będziemy pracować / mieć pracę w niebie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries