settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest pożądliwość ciała?

Odpowiedź


Pożądliwość to przemożne pragnienie tego, czego Bóg zakazał. Pierwszy List Jana 2:15-16 wymienia trzy rodzaje pożądliwości, które prowadzą nas do większego grzechu: "Nie miłujcie świata ani tych rzeczy, które są na świecie. Jeśli kto miłuje świat, nie ma w nim miłości Ojca. (16) Bo wszystko, co jest na świecie, pożądliwość ciała i pożądliwość oczu, i pycha życia, nie jest z Ojca, ale ze świata". Pożądliwość oczu pojawia się, gdy widzimy coś wizualnie, co wzbudza pożądliwość, zazdrość lub pożądanie seksualne. Pycha życia to pragnienie każdego człowieka, by być swoim własnym bogiem. Arogancja, autopromocja i chciwość wynikają z pychy. Pożądliwość ciała jest również jednym z wrogów, z którymi walczymy.

Kiedy Biblia odnosi się do "ciała", może to oznaczać jedną z dwóch rzeczy. Pierwsze znaczenie słowa "ciało" odnosi się do żywych istot na ziemi, takich jak zwierzęta, ptaki i ludzie (1 Koryntian 15:39). Najczęściej jednak Biblia używa słowa ciało w odniesieniu do skłonności do grzechu, którą posiadamy w naszej ziemskiej egzystencji. Nasza grzeszna natura, zdominowana przez grzech i bunt, jest tak ściśle związana z fizycznym aspektem ludzkości, że nazywana jest "ciałem". Każda istota ludzka rodzi się z ciała, ze związku mężczyzny i kobiety, z którego powstaje inny człowiek związany z ciałem. Pragnienia wynikające z bycia cielesnymi istotami w upadłym świecie mogą szybko stać się grzesznymi żądzami.

Pragnienia, które wynikają z faktu, że jesteśmy ziemskimi, cielesnymi istotami, same w sobie nie są grzechami. Pragniemy jedzenia, wody, schronienia, seksu i wygody. Bóg stworzył nas z tymi pragnieniami. Rodzimy się jednak grzeszni, pragnąc podobać się samym sobie, niezależnie od Bożego prawa moralnego (Rzymian 3:10, 12). Kiedy cielesne pragnienia rządzą nami, biorąc górę nad wolą Bożą, powodują, że naruszamy Bożą sprawiedliwość. Stają się pożądliwościami. Na przykład głód popycha nas do szukania pożywienia. Jedzenie jest dobre. Nie jest grzechem. Jezus jadł i pił, gdy był na ziemi (Łk 24:42-43). Kiedy jednak głód staje się żądzą jedzenia, zamienia się w obżarstwo, które jest grzechem (Przysłów 23:20-21). Kiedy naturalne pragnienia seksualne stają się perwersyjne, prowadzą do homoseksualności, cudzołóstwa i innych grzechów związanych z seksem. Są to pożądliwości ciała.

1 Jana 2:17 kontrastuje pożądliwość ciała z jej bardziej pożądanym odpowiednikiem, podobaniem się Bogu: "I świat przemija wraz z pożądliwością swoją; ale kto pełni wolę Bożą, trwa na wieki". Innymi słowy, jeśli podążamy za pożądliwością ciała, pożądliwością oczu i pychą życia, nie możemy czynić woli Bożej, a zatem nie odziedziczymy życia wiecznego (Mateusza 7:21; 1 Koryntian 6:9-10; Galacjan 5:19-20). Ci, którzy narodzili się na nowo przez wiarę w ofiarę Jezusa, będą nieustannie uśmiercać uczynki ciała (Rzymian 8:12-14). Nie pozwolimy, aby pożądliwość naszego ciała kontrolowała nasze życie; raczej zdecydujemy się uznać siebie za "ukrzyżowanych z Chrystusem" (Galacjan 2:20), abyśmy mogli żyć dla chwały Bożej (1 Koryntian 10:31).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest pożądliwość ciała?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries