settings icon
share icon
Pytanie

Jestem rozwiedziony. Czy według Biblii mogę ponownie się ożenić?

Odpowiedź


Często otrzymujemy pytania takie jak: „Rozwiodłem się z takiego i takiego powodu. Czy mogę się ponownie ożenić?” - albo – „Rozwiodłam się dwa razy — pierwszy raz z powodu cudzołóstwa popełnianego przez mojego współmałżonka, drugi raz ponieważ nie pasowaliśmy do siebie. Teraz spotykam się z człowiekiem, który rozwiódł się trzy razy — pierwszy raz ponieważ nie pasował do osoby, z którą się ożenił, drugi raz ponieważ zdradzał żonę, trzeci raz ponieważ jego żona go zdradzała. Czy możemy się pobrać?” Na pytania tego typu bardzo trudno jest odpowiedzieć, ponieważ Biblia nie wchodzić w konkretne szczegóły jeśli chodzi o powody, dla których dana osoba może lub nie może ożenić się ponownie.

To, co wiemy na pewno, to że Bóg nienawidzi rozwodu (Księga Malachiasza 2:16). Boży zamysł dla małżeństwa jest taki, by trwało ono aż do śmierci jednego z małżonków (Księga Rodzaju 2:24; Ewangelia wg św. Mateusza 19: 6). Jedyną określoną zgodę na ponowne małżeństwa Bóg daje, gdy rozwód miał miejsce z powodu cudzołóstwa ( Ewangelia wg św. Mateusza 19: 9) – i nawet to jest rozważane w chrześcijaństwie. Inna zgoda na ponowne małżeństwo może być wtedy, kiedy niewierzący małżonek zostawił wierzącego małżonka (1 List św. Pawła do Koryntian 7:12 - 15). Ten fragment nie mówi jednak o ponownym ożenku, ale raczej tylko o braku powinności pozostania w małżeństwie. Wydaje mi się także, że fizyczne, seksualne, lub emocjonalne znęcanie się nad małżonką jest dostatecznym powodem, by się rozwieść, i ponownie zawrzeć małżeństwo. Biblia jednak nie mówi o tym konkretnie.

W tej kwestii wiemy na pewno dwie rzeczy. (1) Powtarzam po raz kolejny, Bóg nienawidzi rozwodu ( Księga Malachiasza 2:16). (2) Bóg jest miłosierny i wyrozumiały. Każdy rozwód wynika z grzechu, albo po stronie jednego małżonka, po obu stronach. Czy Bóg wybacza nam, jeśli się rozwiedziemy? Oczywiście! Bóg wybacza rozwód tak samo, jak każdy inny grzech. Jeśli wierzymy w Jezusa Chrystusa, mamy przebaczenie wszystkich grzechów (Ewangelia wg św. Mateusza 26:28; List św. Pawła do Efezjan 1: 7). Skoro Bóg wybacza rozwód, czy to oznacza, że jesteś wolny, i możesz ożenić się ponownie? Niekoniecznie. Bóg czasami powołuje ludzi do tego, by pozostali sami (1 List św. Pawła do Koryntian 7: 7 - 8). To, że jesteśmy sami nie powinno być postrzegane jako przekleństwo albo kara, ale raczej jako okazja, by służyć Bogu całym sercem (1 List św. Pawła do Koryntian 7:32 - 36). Słowo Boże mówi nam jednak, że lepiej jest wziąć ślub niż gorzeć (1 List św. Pawła do Koryntian 7: 9). Być może to czasami odnosi się do ponownego małżeństwa po rozwodzie.

Tak więc czy powinieneś ożenić się ponownie? Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. Ostatecznie kwestia dotyczy Ciebie, Twojego potencjalnego małżonka i jak najbardziej Boga. Jedyna rada, którą mogę ci dać, to abyś modlił się do Boga o mądrość odnośnie tego, co masz zrobić (Księga Jakuba 1: 5). Módl się z otwartym umysłem i naprawdę poproś Pana, aby umieścił Swoje pragnienia w Twoim sercu (Psalm 37: 4). Szukaj woli Pana (Księga Przypowieści 3: 5 - 6) i idź za Jego prowadzeniem. To jest najlepsza rada, jaką mogę dać.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jestem rozwiedziony. Czy według Biblii mogę ponownie się ożenić?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries