settings icon
share icon
Pytanie

Postępowanie z teściową…?

Odpowiedź


Teściowa, która wymusza, kontroluje i wtrąca się w życie swojego syna/swojej córki oraz zięcia/ synowej jest nazwana w Biblii „wścibską” (1 Tymoteusza 5.13). Greckie słowo, które zostało tutaj przetłumaczone jako „wścibska” we fragmencie z 1 Tymoteusza oznacza „samozwańczego nadzorcę ludzkich spraw.” Niektóre teściowe zajmują się nadzorowaniem, a przynajmniej o to są oskarżane. To zachowanie jest denerwujące, przeszkadzające i sprzeczne z Bożym planem względem rodziny.

Oczywiście dynamika w takich sytuacjach jest denerwująca. Teściowa może robić te rzeczy, ponieważ nikt inny w rodzinie nie zakreślił żadnych granic. Z tego powodu staje się nieznośnie wścibska. Prawdopodobnie nawet nie zdaje sobie sprawy z tego jak bardzo miesza się i kontroluje sytuację. Dla niej może to być „troska związana z miłością.” Jeśli to jest sedno sprawy, to prawdopodobnie szczera rozmowa pozwoli nieco oczyścić atmosferę. Jeśli rozumie to co robi i czyni tak nawet wtedy, gdy została poproszona by tego nie robiła, to nie możesz już nic z tym zrobić by rozwiązać sytuację.

Bez względu na to, z której strony doświadczamy czyjejś ingerencji w nasze życie, to jest to naruszenie świętości małżeństwa i znieważenie Bożego porządku „opuszczenia i złączenia” (1 Księga Mojżeszowa 2.23-24). Mężczyzna i kobieta opuszczają swoją dotychczasową rodzinę, aby założyć nową rodzinę, i ich zadaniem jest kochać i strzec siebie wzajemnie. Mąż, który pozwala aby jego matka lub teściowa wpływały na małżeństwo nie wypełnia nakazu danego dla męża w Efezjan 5.25-33. Należy ustalić granice i utrzymywać je bez względu na napotkany sprzeciw. Rzeczywistość jest taka, że ludzie traktują nas tak, jak my pozwolimy się traktować. Jeśli przyzwolimy im na naruszanie świętości naszej rodziny, to w taki właśnie sposób będą postępowali. Nikt, nawet nasza powiększona rodzina, nie ma prawa atakowania prywatności naszego domu, i jest to odpowiedzialnością męża, by strzec tej prywatności. Powinien w delikatny- ale zdecydowany sposób- poprowadzić, wyjaśniając swojej teściowej, że to co robi jest niewłaściwe, zapewniając że takie zachowanie nie może być tolerowane. Powinien jej przypomnieć, że Bóg powierzył mu odpowiedzialność troszczenia się o swoją rodzinę i naruszanie tej odpowiedzialności przez nią jest nieposłuszeństwem wobec Boga. Powinien ją również zapewnić, że zarówno on jak i jego żoną wciąż ją bardzo kochają, ale relacja ta się zmieniła i on teraz dowodzi. To jest Boży plan dla rodziny i tak powinno to wyglądać. Para powinna stanowczo bronić tego porządku.

Jak możemy reagować na wtrącanie się teściowej? Możemy dokonać wyboru, aby nie pozwolić jej odebrać nam wewnętrznego spokoju. Możemy nie mieć wpływu na to jak zachowują się inni, ale to jak reagujemy na ich zachowanie jest naszą decyzją. Możemy pozwolić na to, aby postępowanie innych nas poruszyło, albo możemy postanowić powierzyć tą sprawę Bogu, by przez tą sytuację wzmocnił nas duchowo. To nasza odpowiedź napędza lawinę frustracji w całej tej sytuacji. Jedynie my możemy zatrzymać proces wypalenia emocjonalnego przez to, że pozwalamy aby wpływ zachowania teściowej zakłócił nasz spokój. Jej zachowanie nie jest naszą odpowiedzialnością; my jesteśmy odpowiedzialni za swoje zachowanie i reakcję.

Rodzice i teściowie powinni być traktowani z szacunkiem i miłością, ale nie powinniśmy pozwolić, aby nasze emocje były splątane. Najlepszym sposobem pokonywania wroga jest uczynienie z niego sprzymierzeńca. To dzieje się dzięki Bożej łasce. Chrześcijanie zawsze mogą obdarzyć łaską przebaczenia (Efezjan 4.32). To może nie powstrzymać teściowej przed wtrącaniem się, ale będzie źródłem siły i spokoju by wytrwać (Efezjan 6.1-17). Jedynym miejscem w którym możemy odnaleźć pokój serca jest nasza osobista relacja z Bogiem poprzez Chrystusa. Tylko wtedy możemy odpowiedzieć spoczywając w jego pokoju.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Postępowanie z teściową…?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries