settings icon
share icon
Pytanie

Czy "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" występuje w Biblii?

Odpowiedź


Wypowiedzenie przez urzędnika pogrzebowego słów: "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" jest powszechną praktyką w wielu denominacjach chrześcijaństwa. Jest ono najczęściej wypowiadane po opuszczeniu trumny do grobu, w tym samym czasie, gdy ziemia jest symbolicznie rzucana na trumnę. Warto jednak zauważyć, że dokładne wyrażenie "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" nie występuje w Biblii. Pochodzi ono raczej z sekcji pogrzebowej Modlitewnika Powszechnego.

Najbardziej znana wersja tego obrzędu pogrzebowego pochodzi z anglikańskiej Księgi Modlitw Powszechnych i brzmi następująco:

"W pewnej i niezawodnej nadziei zmartwychwstania do życia wiecznego przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, polecamy Bogu Wszechmogącemu naszego brata [IMIĘ]; i oddajemy jego ciało ziemi; ziemia ziemi; proch w proch. Niech mu Pan błogosławi i niech go strzeże, niech mu Pan rozpromieni oblicze swoje, niech mu będzie łaskawy i niech go obdarzy pokojem. Amen."

Podczas gdy proch w proch, nie jest wyraźnie biblijny, jest on solidnie oparty na Piśmie Świętym. W Księdze Rodzaju 3:19 czytamy: "W pocie oblicza twego będziesz jadł chleb, aż wrócisz do ziemi, z której zostałeś wzięty; bo prochem jesteś i w proch się obrócisz". W Księdze Rodzaju 18:27 znajduje się wypowiedź Abrahama: "Oto ośmielam się jeszcze mówić do Pana mego, choć jestem prochem i popiołem". Podobnie Hiob lamentował: "Rzucił mnie w błoto, upodobniłem się do prochu i popiołu." (Hi 30:19). W Księdze Kaznodziei 3:20 Salomon stwierdził: "Wszystko idzie na jedno miejsce; wszystko powstało z prochu i wszystko znowu w proch się obraca".

Powiedzenie "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" jest potężnym przypomnieniem, że Bóg stworzył nas z prochu (zob. Rdz 2:7) i że z powodu grzechu nasze fizyczne ciała ostatecznie powrócą do prochu. Musimy oderwać wzrok od rzeczy tego świata i zamiast tego skupić się na wieczności (Mt 6:19-21). Nasze fizyczne ciała powrócą do prochu, ale nasza duchowa istota powróci do Boga, by stanąć przed Nim na sądzie (List do Hebrajczyków 9:27). Dzięki wierze w Jezusa Chrystusa ten dzień może być chwalebny, a nie czymś, czego należy się obawiać.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" występuje w Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries