settings icon
share icon
Pytanie

Zgrzeszyłem/ -łam. Czy muszę być ponownie ochrzczony/ - a?

Odpowiedź


Pytanie o to, czy osoba która zgrzeszyła powinna być ponownie ochrzczona jest całkiem powszechne. Po pierwsze, ważne jest, abyśmy zrozumieli czym jest chrzest. Chrzest nas nie zbawia ani nie zmywa naszych grzechów. Chrzest jest obrazem tego, co się wydarzyło w życiu osoby wierzącej, gdy uwierzyła w Jezusa Chrystusa. Chrzest obrazuje jedność wierzącego z Chrystusem w Jego śmierci, pogrzebie i zmartwychwstaniu. Rzymian 6.3-4 naucza nas, "Czy nie wiecie, że my wszyscy, ochrzczeni w Chrystusa Jezusa, w śmierć jego zostaliśmy ochrzczeni? Pogrzebani tedy jesteśmy wraz z nim przez chrzest w śmierć, abyśmy jak Chrystus wskrzeszony został z martwych przez chwałę Ojca, tak i my nowe życie prowadzili." Czynność zanurzenia w wodzie obrazuje bycie pogrzebanym z Chrystusem. Czynność wynurzenia się z wody obrazuje zmartwychwstanie Chrystusa i nasze utożsamianie się z nim, gdy powstajemy by "nowe życie prowadzić" (Rzymian 6.4).

Chrzest jest ważny, ponieważ jest krokiem posłuszeństwa- publicznym wyznaniem wiary w Chrystusa i oddaniem Jemu, i utożsamieniem się ze śmiercią Chrystusa, pogrzebem i zmartwychwstaniem. Jeśli znamy Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela i rozumiemy na co wskazuje chrzest gdy jesteśmy chrzczeni, to nie musimy być ponownie ochrzczeni. Jeśli nie znaliśmy Jezusa jako Zbawiciela gdy byliśmy chrzczeni, to potrzebujemy być ponownie ochrzczeni. Jeśli znaliśmy Jezusa jako Zbawiciela, ale tak prawdziwie nie rozumieliśmy co utożsamia chrzest, to być może będziemy potrzebowali być ponownie ochrzczeni. Ale to jest kwestia sumienia pomiędzy wierzącym a Bogiem.

Ważne jest, aby rozumieć, że wierzący będą nadal grzeszyć, chociaż w miarę dojrzewania w Chrystusie grzech powinien mieć na nas coraz mniejszy wpływ, a częstość grzeszenia powinna zmniejszać się przez całe nasze życie. Gdy grzeszymy, powinniśmy wyznać to Bogu, prosząc Go o przebaczenie nam i odnowienie naszej intymnej z Nim relacji. Mamy obietnicę, że "jeśli wyznajemy grzechy swoje, wierny jest Bóg i sprawiedliwy i odpuści nam grzechy, i oczyści nas od wszelkiej nieprawości" (1 Jana 1.9). Biblia nigdzie nie mówi, że musimy być ponownie ochrzczeni, aby otrzymać przebaczenie.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Zgrzeszyłem/ -łam. Czy muszę być ponownie ochrzczony/ - a?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries