settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest politeizm?

Odpowiedź


Politeizm jest wiarą w wielu bogów. Słowo to składa się z dwóch greckich członów: „poli” oznaczający „wielu” oraz „teizm” oznaczający „Boga.” Politeizm jest prawdopodobnie głównym poglądem teistycznym w całej historii ludzkości. Najpopularniejszym przykładem politeizmu czasów starożytnych jest grecko/rzymska mitologia (Zeus, Apollo, Afrodyta, Posejdon itp.). Najbardziej znanym współcześnie przykładem politeizmu jest hinduizm, który wyznaje ponad 300 milionów bogów. Mimo, iż hinduizm ogólnie biorąc jest panteistyczny, to jednak utrzymuje wiarę w wielu bogów. Co jednak warto zauważyć, nawet w religiach politeistycznych, jeden bóg sprawuje nadrzędną rolę względem innych bogów, np. Zeus w mitologii grecko/ rzymskiej czy Brahma w hinduizmie.

Niektórzy wskazują, że Biblia naucza o politeizmie w Starym Testamencie. Owszem, kilka fragmentów odnosi się do „bogów” w liczbie mnogiej (2 Księga Mojżeszowa 20.3, 5 Księga Mojżeszowa 10.17; 13.2; Psalm 82.6; Księga Daniela 2.47). Starożytny Izrael w pełni rozumiał, że istnieje tylko jeden Bóg, chociaż często nie żyli w sposób który by na to wskazywał, popadając ciągle w grzech bałwochwalstwa i oddawania czci innym bogom. Zatem, co powinniśmy myśleć o tych i o innych fragmentach poruszających temat wielu bogów? Ważne jest, aby zauważyć iż hebrajski wyraz elohim był używany w odniesieniu do jednego, prawdziwego Boga oraz do fałszywych bogów/ bóstw. Był używany w podobny sposób jak polski wyraz „Bóg.”

Opisywanie czegoś jako „boga” nie oznaczało, że ktoś wierzył iż była to boska istota. Znakomita większość Pisma Świętego Starego Testamentu mówiąca o bogach, opisuje fałszywych bogów, tych którzy podawali się za bogów a nimi nie byli. Koncepcja ta podsumowana jest w 2 Księdze Królewskiej 19.18: „I powrzucali ich bogów w ogień, lecz nie byli to bogowie, ale dzieło rąk ludzkich z drzewa i z kamienia, więc mogli je zniszczyć.” Spójrz także na Psalm 82.6-7, „Rzekłem: Wyście bogami. I wy wszyscy jesteście synami Najwyższego. Lecz jak ludzie pomrzecie i upadniecie jak każdy książe.”

Nauczanie Biblii jasno sprzeciwia się politeizmowi. 5 Księga Mojżeszowa 6.4 mówi nam, „Słuchaj Izraelu! Pan jest Bogiem naszym, Pan jedynie!” Psalm 96.5 stwierdza, „Nicością są bowiem wszyscy bogowie ludów, Pan zaś uczynił niebiosa.” List św. Jakuba 2.19 mówi, „Ty wierzysz, że Bóg jest jeden? Dobrze czynisz; demony również wierzą i drżą.” Jest tylko jeden Bóg. Istnieją tylko fałszywe bożki i ci, którzy podają się za bogów, lecz nimi nie są, ale istnieje tylko jeden, prawdziwy Bóg.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest politeizm?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries