settings icon
share icon
Pytanie

Dlaczego pokusa seksualna jest większym problemem dla mężczyzn niż dla kobiet?

Odpowiedź


Chociaż kobiety nie są w żaden sposób odporne na pokusy seksualne, to jednak ogólnie mówiąc, mężczyźni walczą z pokusą seksualną w większym stopniu. O wiele więcej mężczyzn dopuszcza się cudzołóstwa aniżeli kobiet. W relacjach przedmałżeńskich, mężczyźni znacznie częściej szukają seksu u swoich partnerów niż kobiety.

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego pokusa seksualna jest większym problemem dla mężczyzn niż dla kobiet? Biblia nie daje mam wyraźnej odpowiedzi na to pytanie. Zamiast tego, Biblia szczególnie jasno wskazuje, że niemoralność seksualna jest zawsze grzechem (Dz. Apostolskie 15.20; 1 Koryntian 5.1; 6.13, 18; 10.8; 2 Koryntian 1.21; Galacjan 5.19; Efezjan 5.3; Kolosan 3.5; 1 Tesaloniczan 4.3; Judy 7). Fakt, że przezwyciężanie pokusy seksualnej dla mężczyzn jest często o wiele trudniejsze zdecydowanie nie jest wytłumaczeniem. "Tak trudno się temu oprzeć" nie jest wyjaśnieniem, jakie Bóg zaakceptuje od mężczyzny czy kobiety w tej kwestii. Ponownie, niemoralność seksualna jest zawsze grzechem. Zatem, pokusę seksualną należy przezwyciężyć (1 Koryntian 6.18), bez względu na to czy pokusa jest silna czy słaba i czy osobą kuszoną jest mężczyzna czy kobieta.

Skoro Biblia nie podaje dokładnie odpowiedzi z jakiego powodu pokusa seksualna jest większą walką dla mężczyzn niż dla kobiet, możemy spojrzeć na ten aspekt od strony fizjologicznej. Pod względem fizjologicznym, mężczyźni zasadniczo mają silniejszy pociąg seksualny aniżeli kobiety. Mężczyźni naturalnie myślą o seksie o wiele częściej i pragną seksu znacznie częściej niż kobiety. Szczególnie jeśli stosunek płciowy nie miał ostatnio miejsca, męskie ciało ma większą potrzebę uwolnienia, jakie zapewnia seks. Sytuację tę potęguje fakt, że wzrok znacznie łatwiej stymuluje mężczyzn niż kobiety (co wyjaśnia również, dlaczego mężczyźni są znacznie bardziej podatni na oglądanie pornografii). Po prostu widok atrakcyjnej kobiety jest czasami wystarczająco silną podnietą by wzbudzić pociąg seksualny mężczyzny. Jeśli myśl seksualna nie jest natychmiast powstrzymana (z Bożą pomocą), może stać się kaskadową rzeką pokus seksualnych, którym bardzo trudno jest się oprzeć.

I należy powiedzieć to ponownie, męski popęd seksualny jest faktem, a nie wytłumaczeniem. Jeśli mężczyzna poddaje się pokusie seksualnej, nie może nikogo innego winić aniżeli siebie samego. 1 Koryntian 10.13 stwierdza, "Dotąd nie przyszło na was pokuszenie, które by przekraczało siły ludzkie; lecz Bóg jest wierny i nie dopuści, abyście byli kuszeni ponad siły wasze, ale z pokuszeniem da i wyjście, abyście je mogli znieść." Jeśli nie przyjmujemy boskiej pomocy "wyjścia", nie mamy żadnego wytłumaczenia. Pokusa seksualna może być mocna i grzech seksualny jest jednym z najbardziej niszczących (1 Koryntian 6.18). Ale z Bożą pomocą, pokusa seksualna może zostać pokonana. To jest tak samo prawdziwe dla mężczyzn jak i kobiet.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Dlaczego pokusa seksualna jest większym problemem dla mężczyzn niż dla kobiet?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries