settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy mieć podwójny język?

Odpowiedź


Bycie dwulicowym oznacza mówienie jednej rzeczy do kogoś, a zupełnie innej rzeczy do kogoś innego. Posiadanie podwójnego języka może również odnosić się do obłudnego mówienia jednej rzeczy i robienia innej. Idea posiadania podwójnego języka jest związana z idiomami mówienia z obu stron ust i mówienia rozwidlonym językiem. Jeśli Jane pyta: "Jak ci się podoba moja sukienka?", a June odpowiada: "Jest na tobie piękna!", a następnie zwraca się do osoby trzeciej i szepcze: "Wygląda jak łoś w tej ohydnej szmacie!", to June jest dwulicowa. Zamiast rozmawiać prywatnie z Jane o problemach w związku, osoba posługująca się podwójnym językiem powie to, czego oczekuje się w danej chwili, ale będzie mówić inaczej, gdy dana osoba będzie poza zasięgiem słuchu.

Osoba posługująca się podwójnym językiem jest niegodna zaufania, ponieważ powie wszystko, co konieczne, aby uzyskać pożądaną reakcję, nie martwiąc się o to, czy jest to prawda, czy też nie, lub czy ma środki, aby postępować zgodnie z tym, co mówi. W 1 Liście do Tymoteusza 3:8 Paweł wspomina o dwulicowości jako czymś, co nie powinno cechować przywódcy kościoła: "Również diakoni mają być uczciwi, nie dwulicowi, nie nałogowi pijacy, nie chciwi brudnego zysku". Dwulicowość jest znakiem, że komuś brakuje uczciwości, a uczciwość jest niezwykle ważna dla pobożnych przywódców (Tytusa 1:6-9).

Ludzie, którzy lubią się przymilać, mają największe trudności z posiadaniem podwójnego języka, ponieważ mają tak silne pragnienie, aby powiedzieć wszystko, co ktoś chce usłyszeć w danym momencie. Wywołanie uśmiechu na czyjejś twarzy, uścisk dłoni lub otrzymanie słowa wdzięczności jest wystarczającą nagrodą dla osoby o podwójnym języku, aby kontynuować swoją nieszczerość. W tym czasie mogą oni mieć zamiar dotrzymać swoich słów, ale nie wzięli pod uwagę tego, czego będzie to wymagało. Gdy ludzie otrzymają nagrodę, ich motywacja do dalszego działania zanika i przechodzą do innych dróg samowalidacji. Ananiasz i Safira wykazali się dwulicowością, ogłaszając, że sprzedali swoją ziemię i przekazali wszystkie pieniądze kościołowi (Dzieje Apostolskie 5:1-11).

Oszuści są również dwulicowi. Ci przebiegli ludzie nie dbają o to, by ktoś inny poczuł się dobrze; dbają tylko o swoje samolubne cele. Oszuści zawsze knują, jak zdobyć to, czego chcą, bez względu na koszty ponoszone przez innych. Obiecują wszystko, jeśli tylko przyczyni się to do realizacji ich planów. Są często patologicznymi kłamcami i mogą oszukać nawet najbardziej ostrożnych swoimi gładkimi, przekonującymi słowami. Pierwszy List Piotra 3:10 ostrzega przed tego typu dwulicową mową: "Bo kto chce być zadowolony z życia i oglądać dni dobre, ten niech powstrzyma język swój od złego, a wargi swoje od mowy zdradliwej". Judasz Iskariota jest przykładem dwulicowego intryganta. Nawet po tym, jak spiskował z żydowskimi przywódcami, aby zdradzić Jezusa, nadal był fałszywym uczniem, dołączając do apostołów nawet podczas posiłku paschalnego (Łukasza 22: 4-6, 21).

Plotki są często dwulicowe, ponieważ udają przyjaźń w czyjejś obecności, ale mówią źle za jego plecami. Plotki zwykle ubarwiają historię, aby uzyskać większą reakcję słuchacza. Udają również przyjaźń z daną osobą, ale ujawniają swoje prawdziwe uczucia innym. Jan pisał o takiej osobie, Diotrefesie, który zakłócał kościół swoimi oszczerczymi plotkami (3 Jana 1:9-10).

Możliwe jest również bycie dwulicowym wobec Boga. Możemy oferować modlitwy, które brzmią duchowo godne podziwu, ale nie wyrażają rzeczywistości naszych serc. Jezus potępił ludzi, którzy starają się brzmieć duchowo podczas modlitwy, ale są przepełnieni pychą i oszustwem (Łk 18:10-14).

Podwójny język to po prostu inny sposób na bycie kłamcą. Bóg zdecydowanie potępia wszelkiego rodzaju kłamstwa i ostrzega, że kłamcy zostaną surowo osądzeni (Objawienie 21:8). Ludzie, którzy nawykowo posługują się podwójnym językiem, powinni pamiętać o słowach z Księgi Przysłów 21:23: "Kto pilnuje swoich ust i swojego języka, uchroni swoją duszę od niejednego niebezpieczeństwa".

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to znaczy mieć podwójny język?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries