settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest pochodzenie chrztu?

Odpowiedź


Po pierwsze, musimy zrozumieć, że chrzest jest zewnętrznym wyznaniem wewnętrznego nawrócenia. Innymi słowy, chrzest jest aktem ceremonialnym podjętym po tym, gdy dana osoba przyjmie Jezusa Chrystusa jako jej Pana i Zbawiciela. To zazwyczaj odbywa się w obecności kościoła jako publiczne wyznanie czyjejś wiary.

Odnośnie pochodzenia chrztu, teologowie chrześcijańscy sugerują, że chociaż chrzest był używany przez Jana Chrzciciela, sam chrzest nie pochodził od chrześcijan ani od Jana. Żydzi praktykowali chrzest jako tradycyjny akt uświęcenie i inicjacji nowo nawróconych na judaizm na długo przez przyjściem Mesjasza. Pochodzenie chrztu można znaleźć w 3 Ks. Mojżeszowej, gdzie kapłani Lewici mieli nakazane, aby udzielać symbolicznego obmycia w wodzie przed i po wykonaniu ich kapłańskich obowiązków. 3 Ks. Mojżeszowa 16.4 mówi nam, "Ubierze świętą lnianą tunikę i na ciele swoim będzie miał lniane spodnie, opasze się lnianym pasem, nawinie sobie lniany zawój. Są to szaty święte; obmyje najpierw swoje ciało wodą, a potem je wdzieje." Pismo Święte również stwierdza w 3 Ks. Mojżeszowej 16.23-24, "Potem wejdzie Aaron do Namiotu Zgromadzenia i zdejmie lniane szaty, które ubrał, gdy wchodził do świątyni, i tam je zostawi. Obmyje swoje ciało wodą w miejscu świętym i włoży własne szaty, wyjdzie i złoży swoją ofiarę całopalną i ofiarę całopalną ludu, i dokona przebłagania za siebie i za lud."

Chociaż akt opisany w tych starotestamentowych fragmentach nie był dokładnie nazwany "chrztem", to podkreśla jak ważne i święte jest ceremonialne (i praktyczne) oczyszczenie dla Boga. Janowy "chrzest upamiętania" (Ew. Łukasza 3.3; Dz. Apostolskie) podąża za tym paradygmatem oczyszczenia, chociaż ostateczne oczyszczenie od grzechu jest jedynie dostępne poprzez Chrystusa, a chrzest Jana był tego zapowiedzią (cieniem). Znaczenie chrztu jako ceremonii nowotestamentowej jest takie, że jako wierzący w Jezusa Chrystusa, jesteśmy ochrzczeni w Jego śmierci (Rzymian 6.3) i wzbudzeni do nowego życia (Rzymian 6.4). Pan nauczał znaczenia chrztu do takiego stopnia, że Sam został ochrzczony przez Jana Chrzciciela na początku swojej służby (Ew. Marka 1.9).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest pochodzenie chrztu?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries