settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi o rozsiewaniu plotek?

Odpowiedź


Plotka to niepotwierdzona, szeroko rozpowszechniona historia lub stwierdzenie. Plotki mogą zawierać elementy prawdy lub nie, ale ich prawdziwości można się domyślać - plotki nie niosą ze sobą żadnej faktycznej pewności. Plotki są również znane jako pogłoski, na temat których Biblia ma wiele do powiedzenia.

Pismo Święte ostrzega przed rozpowszechnianiem plotek i tymi, którzy się w nie angażują. Ks. Przyp. Salomona 20.19 mówi: "Kto jest gadułą, ten zdradza tajemnice, więc nie zadawaj się z plotkarzem". Słowa mają wielką moc. Mogą budować lub niszczyć (Ks. Przyp. Salomona 18.21). Jakuba 3.2-12 instruuje nas, abyśmy kontrolowali nasze słowa, stwierdzając w wersecie 5: "Jakże wielki las zapala mały ogień!". Rozpuszczanie "nieszkodliwych" plotek może zatem spowodować wielkie zniszczenia. Bóg pragnie, abyśmy używali naszych słów do wychwalania Go (Psalm 34.1), wypowiadania mądrości (Ks. Przyp. Salomona 10.13) oraz zachęcania i budowania siebie nawzajem (1 Tesaloniczan 5.11; Efezjan 4.29).

Biblia często umieszcza plotki na listach konkretnych przejawów zła (np. 2 Koryntian 12.20; Rzymian 1.29). Rozsiewanie plotek jest tak odrażające w oczach Pana, że zakazał tego w Prawie, które dał Izraelitom (3 Ks. Mojżeszowa 19.16). 1 Tymoteusza 5.13 surowo ostrzega przed wykorzystywaniem bezczynnego czasu na szerzenie oszczerstw. Ks. Przyp. Salomona 17.4 sugeruje, że ci, którzy chętnie słuchają plotek, mają kiepski charakter.

Dlaczego więc lubimy plotki? Ks. Przyp. Salomona 26.22 podaje jeden powód: "Słowa plotkarza są jak przysmaki i docierają aż do głębi wnętrzności" (tłum. Edycja Świętego Pawła). Jest pewien dreszczyk emocji, gdy słyszymy skandaliczne informacje o kimś, kogo znamy lub chcielibyśmy znać. Zazdrość jest często źródłem rozpowszechniania plotek. Kiedy dowiadujemy się "prawdziwego powodu", dla którego ktoś coś zrobił, możemy zmienić naszą opinię o tej osobie i poczuć się lepiej przez porównanie. Rzadko słyszymy plotki, które podnoszą czyjąś reputację. Nie słyszymy plotek o tym, że czyjś syn ciężko pracował, aby osiągnąć doskonałe wyniki w szkole, że małżonek przyjaciela jest miły i oddany lub że rodzina ciężko pracowała, aby zaoszczędzić na coś naprawdę wyjątkowego. Tego rodzaju informacje nie są "łakomym kąskiem". Zamiast tego podnosimy głowę, gdy słyszymy, że czyjś syn oszukiwał w szkole, że małżonek przyjaciela tylko udaje miłego i oddanego, ponieważ ma romans, lub że rodzina popadła w ruinę finansową, dokonując złych wyborów. Tego rodzaju ciekawostki pozwalają nam porównywać się z tymi, o których się plotkuje i czujemy się bardziej zadowoleni z własnego życia.

W kręgach chrześcijańskich rozsiewanie plotek ma sprzymierzeńca w postaci "łańcucha modlitewnego". Łańcuchy modlitewne to sposób, w jaki lokalne kościoły informują innych członków o potrzebach modlitewnych w danym Kościele. Mogą być przydatne, jeśli przekazywane informacje są wiedzą ogólną, a osoby poinformowane będą się naprawdę modlić. Jednak wiele razy łańcuchy modlitewne stają się pretekstem do spekulacji i plotek, ponieważ historia rośnie z każdym kolejnym przekazem. Kiedy tak się dzieje, jest to nic innego jak rozpowszechnianie plotek i może być destrukcyjne dla jednostek i kościołów.

Ks. Przyp. Salomona 26.20 daje nam antidotum na rozpowszechnianie plotek: "Gdy brakuje drewna, gaśnie ogień, gdy nie ma plotkarza, kończy się kłótnia" (tłum. Edycja Świętego Pawła). Nie możemy powstrzymać wszystkich plotek, ale możemy odmówić udziału w nich. Możemy odmówić słuchania ich lub dodawania własnych spekulacji. Możemy odmówić przekazywania plotek dalej. Kiedy słyszymy niepokojące wieści, możemy udać się do źródła i sprawdzić je. Jeśli nie jesteśmy częścią danego wydarzenia, i osoba, której o tym mówimy, nie jest częścią tego wydarzenia, to nie możemy rozpowszechniać takich wiadomości. Nasza grzeszna natura lubi posiadać soczysty kąsek informacji, który zwróciłby na nas uwagę. Ale kiedy jesteśmy gotowi rozpoznać samolubność tego pragnienia, możemy żałować za nie i poświęcić nasze usta chwale Bożej (Psalm 19.14).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi o rozsiewaniu plotek?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries