settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat planowania rodziny?

Odpowiedź


Planowanie rodziny jest praktyką regulowania tego ile dzieci zostanie poczętych w rodzinie, włączając w to liczbę lat pomiędzy narodzinami, poprzez środki sztucznej antykoncepcji, dobrowolnej sterylizacji, leczenia mimowolnej/nabytej bezpłodności, Naturalnym Planowaniu Rodziny czy innych metod mających na celu zabezpieczeniu przed lub wspieraniu zajście w ciążę. Powody chęci tego rodzaju kontroli różnią się w zależności od rodziny i mogą na nie wpływać różne czynniki, takie jak wybory zawodowe, problemy w związkach, stan finansowy, niepełnosprawność fizyczna, sytuacja życiowa itp.

W związku z tym, że współczesne metody kontroli urodzeń i opcje płodności nie były dostępne za czasów biblijnych, Biblia milczy w kwestii używania tych metod do zapobiegania czy pobudzania zajścia w ciążę. Zapobieganie ciąży w celach planowania rodziny, czy to tymczasowo czy stale, jest naturalnym działaniem i nie jest uznawane za grzeszne. Badanie możliwości leczenia bezpłodności jest również aktem neutralnym, a nie grzesznym. Jednak mąż i żona powinni dojść do porozumienia odnośnie decyzji dotyczących przyszłych dzieci.

I chociaż nie ma nic złego w tym by para zamężna planowała przyszłość swojej rodziny, muszą zaakceptować, że Boża wola nie może być pomijana. Nie ma w Biblii niczego, co wskazywałoby na to, że każda para małżeńska musi mieć dzieci, ale suwerenność Boża uzurpuje sobie prawo do planów pary, bez względu na to, jakie podejmą środki ostrożności. Ks. Przypowieści Salomona 16.9 mówi, "Serce człowieka obmyśla jego drogę, lecz Pan kieruje jego krokami." Jeśli Bożą wolą jest, aby wprowadzić dziecko w życie danej pary, to wysiłki antykoncepcyjne nie zagrodzą jego drogi. Jeśli para uprawia seks, z lub bez zabezpieczenia, muszą być gotowi na możliwość ciąży.

Jeśli kobieta zachodzi w ciążę nieoczekiwanie lub w niechciany sposób, ciąża powinna być donoszona do jej zakończenia. Aborcja czy Awaryjne Pigułki Antykoncepcyjne nie są akceptowalnymi formami kontroli urodzenia, ponieważ aborcja i tzw. "pigułka po" działają po poczęciu, skutkując śmiercią żyjącego człowieka. Bóg zna każdego człowieka, zanim on czy ona zostaną stworzeni i czule formuje ich ciało w łonie matki (Ks. Jeremiasza 1.5; Psalm 139.13-16). Wiele opcji, włączając w to adopcję, są dostępne dla tych, którzy nie chcą zatrzymać dziecka.

Dzieci są darem od Pana (Psalm 127.3-4), ale wraz ze swoim przyjściem przynoszą wielką odpowiedzialność dla rodziców. Jeśli para małżeńska decyduje, że nie są jeszcze gotowi na dzieci lub chcą zachować przerwę kilku lat pomiędzy ciążami, to jest to decyzja co do której mają wolność. Poprzez modlitwę i rozmowę, mąż i żona mogą mądrze zaplanować ich przyszłość oraz przyszłość jakichkolwiek dzieci, którymi obdarzy ich Bóg (Ks. Przypowieści Salomona 16.3; 21.5; Jakuba 1.5).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat planowania rodziny?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries