settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest pigułka dzień po Plan B? Czy przyjmowanie pigułki dzień po jest biblijne?

Odpowiedź


Kobiety stosowały różne metody antykoncepcji od tysięcy lat. Wraz z łatwością i skutecznością nowoczesnej antykoncepcji pojawiła się kultura, która traktuje seks w sposób niezobowiązujący, wiedząc, że ciąża nie musi być efektem ubocznym. Ten tok myślenia jest również obecny, gdy środki antykoncepcyjne nie są stosowane, a ciąża jest bardziej prawdopodobna. Czasami seks jest traktowany lekko, a czasami antykoncepcja działa nieprawidłowo. W innych, tragicznych przypadkach, zdarza się, że kobieta zostaje wykorzystana wbrew swojej woli. Tak czy inaczej, antykoncepcja doraźna jest dostępna, aby zapobiec ciąży po odbyciu stosunku.

Antykoncepcja doraźna to leki lub substancje chemiczne wprowadzane do organizmu kobiety po odbyciu stosunku płciowego w celu zapobiegania ciąży. Antykoncepcja doraźna nie obejmuje mifepristonu-RU-486, który jest chemicznym środkiem poronnym zaprojektowanym specjalnie w celu wywołania niechirurgicznej aborcji płodu wszczepionego w ścianę macicy. Istnieją dwa podstawowe rodzaje antykoncepcji doraźnej: pigułki i miedziana spirala wewnątrzmaciczna.

Doraźne środki antykoncepcyjne

Doraźne środki antykoncepcyjne (ECP) zawierają różne substancje chemiczne zaprojektowane w celu zapobiegania lub opóźniania owulacji i/lub ograniczania ruchliwości plemników, aby nie mogły dotrzeć do komórki jajowej. ECP zawierające tylko progestagen są dostępne bez recepty i mają wyższy wskaźnik skuteczności niż ECP zawierające estrogen/progestagen, ale ECP zawierające estrogen/progestagen są po prostu starannie obliczonymi dawkami tabletek antykoncepcyjnych i mogą być wygodniejsze. Skuteczność może być ograniczona wagą kobiety, liczbą dni od stosunku płciowego i tym, czy owulacja już wystąpiła. Octan uliprystalu ("ella") wykorzystuje niższą dawkę substancji chemicznej znajdującej się w RU-486. Nie został zaprojektowany jako środek poronny, ale nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży. Jest bardziej skuteczna w przypadku wielu różnych czynników i może mieć mniej skutków ubocznych.

Wkładki wewnątrzmaciczne z miedzią są zwykle używane do długoterminowej antykoncepcji (można je pozostawić na dziesięć lat), ale jeśli zostaną wszczepione wkrótce po stosunku, działają również jako antykoncepcja doraźna. Wkładki wewnątrzmaciczne z miedzią nie wpływają na owulację; ich główną metodą jest tworzenie środowiska toksycznego dla plemników. Są bardzo skuteczne (nawet w 99%), ale mogą mieć poważne skutki uboczne, w tym choroby zapalne miednicy mniejszej.

Problem z antykoncepcją doraźną

Kontrowersje związane ze środkami ECP i miedzianymi wkładkami domacicznymi polegają na tym, że oprócz zapobiegania lub opóźniania owulacji i ograniczania ruchliwości plemników, chemikalia te zmieniają również wyściółkę macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej. Dla świeckich władz medycznych i rządowych nie stanowi to problemu; wiele z nich nie uważa kobiety za ciężarną, dopóki zapłodnione jajeczko nie zagnieździ się w ścianie macicy. Twierdzą oni, że jeśli zagnieżdżone jajeczko zostanie sztucznie pobudzone do wydalenia, to jest to aborcja; jeśli zapłodnione jajeczko nigdy się nie zagnieździ, to nie jest to aborcja.

Ten tok myślenia jest wygodny. Leki i substancje chemiczne, które wpływają na owulację i ruchliwość plemników, tak się składa, że wpływają również na ścianę macicy; dzięki lekom, które mogą zapobiegać ciąży po stosunku, obecnie nie ma sposobu, aby uzyskać jedno bez drugiego. Takie przekonanie jest szczególnie łatwe do przyjęcia, ponieważ zmniejszenie szansy na implantację nie jest główną metodą antykoncepcyjną tych leków. Jest to możliwość drugo- lub trzeciorzędna.

Rozróżnienie między zapłodnioną komórką jajową a wszczepioną komórką jajową może być wygodne, ale nie oznacza to, że jest logiczne. Zapłodniona komórka jajowa nadal jest masą komórek zawierających DNA danej osoby. Tak się składa, że wszczepiona komórka jajowa ma dostęp do zasobów potrzebnych do przetrwania, a druga nie.

Biblia również nie czyni rozróżnienia. W Psalmie 139.16 Dawid przyznaje, że Bóg znał go jako osobę, gdy był jeszcze "nieuformowaną substancją". Obrazuje to bryłę gliny bez struktury i zorganizowania. Nie ma kończyn, głowy, kręgosłupa ani serca. Z pewnością opisuje to skupisko komórek embrionu przed implantacją.

Czy wierzący powinien stosować antykoncepcję doraźną? Takie postępowanie oznacza ryzykowanie życiem dziecka. Poza wezwaniem do "napełniania ziemi" i szerszą dyskusją na temat kontroli urodzeń, nie ma nic szczególnie niebiblijnego w zapobieganiu owulacji lub zapobieganiu zapłodnieniu komórki jajowej. Ani jajeczko, ani plemnik nie są osobami. Ale celowe robienie czegokolwiek, co może powstrzymać zapłodnioną komórkę jajową przed zagnieżdżeniem się, jest jak odmowa podania noworodkowi mleka. Przed połączeniem z macicą komórki nie są w mniejszym stopniu odrębnym życiem niż wtedy, gdy zostaną urodzone.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest pigułka dzień po Plan B? Czy przyjmowanie pigułki dzień po jest biblijne?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries