settings icon
share icon
Pytanie

Jaki był pierwszy grzech?

Odpowiedź


Pierwszy grzech musiał poprzedzać wybór Adama i Ewy, aby zgrzeszyć, ponieważ kusiciel w ogrodzie był już zły, zanim rozmawiał z Ewą. Nie ma biblijnych dowodów na to, że jakikolwiek grzech poprzedzał grzech Szatana.

Przypadek wyrzucenia szatana lub Lucyfera z nieba jest opisany w Księdze Izajasza 14:12: "O, jakże spadłeś z nieba, ty, gwiazdo jasna, synu jutrzenki! Powalony jesteś na ziemię, pogromco narodów! " (Biblia Warszawska). Niektóre wersje, takie jak New King James (czy polskie tłumaczenie Biblia Jakuba Wujka), używają słowa Lucyfer zamiast wyrażenia gwiazda poranna i stąd pochodzi imię Lucyfera.

Należy zauważyć, że grzech Lucyfera poprzedzał grzech ludzkości. Z Listu do Rzymian 5:12-21 wiemy, że wszyscy mężczyźni i kobiety w całej historii (z wyjątkiem oczywiście Jezusa) byli grzesznikami w wyniku grzechu Adama. Ponieważ grzech Lucyfera poprzedzał grzech Adama, poprzedzał on również grzech reszty ludzkości.

Co więcej, grzech Lucyfera najwyraźniej poprzedzał grzech reszty aniołów, którzy upadli i, jak zakładamy, stali się demonami. W Objawieniu 12:4 czytamy, że ogon smoka (który reprezentuje Szatana lub Lucyfera) "zmiótł z nieba jedną trzecią gwiazd i zrzucił je na ziemię". Następnie, w wersecie 9, czytamy, że "diabeł, czyli szatan, ... został zrzucony na ziemię, a wraz z nim jego aniołowie". Fragment ten mówi o upadku szatana, który w swoim buncie zabrał ze sobą jedną trzecią świętych aniołów. Tak więc grzech Lucyfera poprzedzał zarówno grzech ludzkości, jak i innych aniołów.

Wreszcie, Biblia nie mówi nam o żadnych innych stworzeniach zdolnych do grzeszenia przeciwko Bogu. Aniołowie i ludzie są jedynymi istotami, które są moralnie odpowiedzialne, a zatem zdolne do grzechu. Rozsądny jest wniosek, że grzech Lucyfera był rzeczywiście pierwszym grzechem, ponieważ zarówno grzech ludzki, jak i grzech anielski nastąpiły po jego upadku. Wydaje się, że nie było żadnego grzechu przed grzechem Lucyfera.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaki był pierwszy grzech?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries