settings icon
share icon
Pytanie

Czy praktykowanie Pierwszej Komunii jest biblijne?

Odpowiedź


Zdecydowanie nie ma niczego w Piśmie Świętym, co porusza (kwestię "pierwszej komunii." Pierwsza Komunia jest częścią kształcenia dzieci w nauczaniu rzymskokatolickim i została opracowana jako jeden z ich siedmiu sakramentów. W teologii Kościoła Rzymskiego, sakrament jest aktem w którym człowiek czyni coś, aby otrzymać Bożą łaskę lub przychylność. Zanim dziecko ma jakiekolwiek

zrozumienie grzechu, on czy ona zostają ochrzczeni, pierwszy sakrament w systemie rzymskokatolickim. Później przechodzi serię lekcji katechizmu, po których przystępuje do swojej pierwszej Spowiedzi (Świętej). To jest nazwane "pojednaniem" czy "pokutą", która obejmuje pójście do księdza, wyznanie mu grzechów i spełnienie pokuty, modlitwy i uczynków jakie zaleci ksiądz. Jedynie w ten sposób wierzący w Kościele Rzymskokatolickim przyjmie Komunię.

W przeciwieństwie do tego, Pismo Święte mówi nam, "Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (1 Tymoteusza 2.5). Nie jesteśmy powołani do wyznawania naszych grzechów komukolwiek, aby otrzymać ich przebaczenie, ale aby się modlić i wyznawać to Bogu. To jedynie poprzez Jezusa Chrystusa znajdujemy pełne i bezwarunkowe przebaczenie. Tytusa 3.5-6 jest jednym z wielu fragmentów, które wskazują Jezusa jako drogę przebaczenia, a nie jakieś religijne rytuały.

O Stole Pańskim dowiadujemy się z 1 Koryntian 11.23-34. Komunia jest dla wierzących w Jezusa Chrystusa i należy ją celebrować z pokorą. Kościół koryncki nadużywał tej posługi, więc Paweł pod autorytetem Ducha Bożego, opisał dla nas postawę jaką musimy przyjmować odnośnie tego nabożeństwa upamiętniającego. Jest to nabożeństwo upamiętniające Jezusa Chrystusa, który umarł raz na zawsze. Nie musi być ponownie składany w ofierze, jak usiłuje to zrobić katolicka Msza. Jezus Chrystus już umarł, został pogrzebany i zmartwychwstał. Kiedy bierzemy chleb i kielich, „śmierć Pańską zwiastujecie, aż przyjdzie” (1 Koryntian 11.26). On żyje dzisiaj i jesteśmy wezwani, abyśmy pamiętali za każdym razem, gdy uczestniczymy w Stole Pańskim, że Jezus żyje i przyjdzie ponownie!

Zatem nie ma żadnych podstaw biblijnych dla ludzkich rytuałów "Pierwszej Spowiedzi" czy "Pierwszej Komunii" takich jak rozwinął to Kościół Rzymskokatolicki. Istnieje jednak ważna prawda, że Bóg chce, abyśmy wszyscy wiedzieli, że Jezus Chrystus zmarł na krzyżu za nasze grzechy i On chce, abyśmy przyszli do Niego by znaleźć przebaczenie. On chce również, abyśmy uczestniczyli w Stole Pańskim, gdy do Niego przyjdziemy i będziemy wspominali Jego dzieło miłości ofiarowane raz na zawsze na krzyżu Kalwarii.

Jeśli istnieje właściwe zrozumienie komunii, czy jest coś złego lub niebiblijnego w świętowaniu pierwszej komunii dziecka? Nie, nie ma. W rzeczywistości, uczestnictwo danej osoby pierwszy raz w komunii jest wspaniałą rzeczą, wartą świętowania. Kiedy ktoś pokłada osobistą wiarę w Jezusa Chrystusa, a następnie, poprzez komunię, czci Zbawiciela, pamiętając o Jego śmierci i przelanej krwi, z pewnością właściwe byłoby to rozpoznać i celebrować.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy praktykowanie Pierwszej Komunii jest biblijne?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries