settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat zarządzania pieniędzmi w małżeństwie?

Odpowiedź


Biblia nie mówi dokładnie o postępowaniu z pieniędzmi w małżeństwie, ale zasady dotyczące dynamiki relacji pomiędzy mężem a żoną dotykają wszystkich aspektów małżeństwa. Innymi słowy, zasady ustanowione przez Pana w Efezjan 5.22-33 oraz Kolosan 3.18-19 mówią na temat wszystkich aspektów relacji mąż- żona. To oznacza, że duchowa równowaga małżeńskich relacji we wszystkich aspektach, bezpośrednio wpływa na osobisty związek małżonka z Bogiem. W każdej relacji doświadczamy błogosławieństwo przez różne powiązania i cierpienia przez inne powiązania, zasady te wynikają z wyborów jakie każdy ze współmałżonków dokonuje w posłuszeństwie Panu.

Oboje małżonkowie wnoszą do swojej relacji swoje mocne i słabe strony. Kształtowanie tych indywidualnych cech charakterystycznych w praktyczny związek jest kwestią zrozumienia porządku Bożego i daru łaski. Decyzje finansowe, które wpływają na sukces rodziny są wspólną odpowiedzialnością. Niezależnie od źródła zaopatrzenia Bożego, czy to w wyniku zatrudnienia męża, czy żony, czy obu z nich, za zgromadzony majątek odpowiedzialni są oboje partnerzy jako zespół. Ważna zasada w odniesieniu do decyzji finansowych dotyczy tego "cokolwiek czynicie, wszystko czyńcie na chwałę Bożą" (1 Koryntian 10.31; Rzymian 14.8; Kolosan 3.23-24).

Jednak nieodłącznym elementem małżeństwa dwojga ludzi w Chrystusie jest zrozumienie, że to mąż jest najwyższym autorytetem. On jest odpowiedzialny przed Bogiem, aby prowadzić i strzec swoją rodzinę, podczas gdy odpowiedzialnością jego żony jest uległość wobec niego i bycie jego pomocnikiem. W sferze pieniędzy w małżeństwie może to oznaczać, że mąż ma wyłączną kontrolę nad książeczką czekową, płaci wszystkie rachunki i dba o rodzinne oszczędności, inwestuje i daje, jednocześnie konsultując się z żoną i otrzymując jej wkład w decyzje finansowe. Równie dobrze może to oznaczać, że deleguje tą funkcję swojej żonie, szczególnie jeśli to lubi lub lepiej radzi sobie ze szczegółami finansowych i przejmuje sprawy finansowe "rodzinnego biznesu." Ale mąż nadal ponosi odpowiedzialność doglądania tego procesu. Ostatecznie para, która wspólnie zajmuje się aspektami finansowymi swojej rodziny będzie parą, która zazwyczaj dobrze się komunikuje i okazuje wzajemny szacunek.

Na koniec, w obszarze pieniędzy w małżeństwie mamy również podane zasady takie jak ta zawarta w Ew. Łukasza 6.38, która stwierdza, że im hojniej dajemy tym doświadczamy większego błogosławieństwa. To oznacza, że istnieje związek pomiędzy dawaniem ze względu na Pana a błogosławieństwem jakie otrzymujemy w zamian, zarówno duchowe jak i finansowe. Nie możemy dać Bogu więcej. Im wierniejsi jesteśmy w oddawaniu Panu, tym bardziej uświadamiamy sobie, że to co otrzymujemy jest wielokrotnie większe aniżeli wystarczające do obfitości.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat zarządzania pieniędzmi w małżeństwie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries