settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat zarządzania pieniędzmi?

Odpowiedź


Biblia ma dużo do powiedzenia na temat zarządzania pieniędzmi. Jeśli chodzi o pożyczanie, zobacz Ks. Przysłów 6:1-5; 20:16; 22:7;26-27 („Ubogimi kieruje bogaty, sługą wierzyciela jest dłużnik… Nie bądź z tych, co dają porękę, co ręczą za [cudze] długi. Jeżeli nie masz czym zapłacić, po co mają łóżko zabrać spod ciebie?”) Jeśli chodzi o łapówki, zobacz – Ks. Przysłów 17:8; 18:16; 21:14; 28:21; 17:23 („Niegodziwiec dar bierze z zanadrza, by ścieżki prawa naginać.”). Jeśli chodzi o bogatych, zobacz – Ks. Przysłów 10:15; 11:4; 18:11; 23:5; 28:20 „Uczciwy cieszy się błogosławieństwem, kto się chce szybko wzbogacić, nie ujdzie kary.”

Odnośnie leniwych i finansów zobacz – Ks. Przysłów 6:6-11 („Do mrówki się udaj, leniwcze, patrz na jej drogi - bądź mądry: nie znajdziesz u niej zwierzchnika ni stróża żadnego, ni pana, a w lecie gromadzi swą żywność i zbiera swój pokarm we żniwa. Jak długo, leniwcze, chcesz leżeć? A kiedyż ze snu powstaniesz? Trochę snu i trochę drzemania, trochę założenia rąk, aby zasnąć: a przyjdzie na ciebie nędza jak włóczęga i niedostatek - jak biedak żebrzący”). Na temat daremności bogactwa zobacz – Ks. Koheleta 5:8-6:12 (5:9 mówi: „Kto kocha się w pieniądzach, pieniądzem się nie nasyci; a kto się kocha w zasobach, ten nie ma z nich pożytku. To również jest marność”). Również 1 List do Tymoteusza 6:6-11. Na temat dawania zobacz – Ew. Łukasza 6:38; 2 List do Koryntian 9:6-15 (wersety 6-7: „Tak bowiem jest: kto skąpo sieje, ten skąpo i zbiera, kto zaś hojnie sieje, ten hojnie też zbierać będzie. Każdy niech przeto postąpi tak, jak mu nakazuje jego własne serce, nie żałując i nie czując się przymuszonym, albowiem radosnego dawcę miłuje Bóg”).

Na temat zarządzania zobacz – Ew. Łukasza 16:1-13 (werset 11: „Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy?”) Również List Jakuba 1:17. Jesteśmy także odpowiedzialni za utrzymanie naszego domu. 1 List do Tymoteusza 5:8 mówi: „A jeśli kto nie dba o swoich, a zwłaszcza o domowników, wyparł się wiary i gorszy jest od niewierzącego.”

Podsumowując, co mówi Biblia na temat zarządzania pieniędzmi? Odpowiedziedź na to pytanie może być zawarta w jednym słowie – mądrość. Powinniśmy być mądrzy w zarządzaniu naszymi pieniędzmi. Powinniśmy oszczędzać pieniądze, lecz nie gromadzić ich. Powinniśmy wydawać pieniądze, ale w sposób kontrolowany. Powinniśmy również oddawać Panu, z radością. Powinniśmy używać naszych pieniędzy, aby pomóc innym, ale z rozwagę i prowadzeniem Ducha Bożego. Nie jest rzeczą złą być bogatym, lecz rzeczą złą jest kochać pieniądze. Nie jest rzeczą złą być biednym, ale rzeczą złą jest marnowanie pieniędzy na trywialne rzeczy. Stałym przesłaniem Biblii, dotyczącym zarządzania pieniędzmi jest bycie mądrym.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat zarządzania pieniędzmi?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries