settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy, że Dzieciątko Jezus było owinięte w pieluszki?

Odpowiedź


Otulacze to tkaniny i opaski używane w praktyce otulania, czyli zasadniczo "owijania" niemowlęcia ciasno w tkaninę. Ideą otulania jest pomoc dziecku w przejściu z łona matki (bardzo przytulnego miejsca) do świata zewnętrznego. Otulacze są nadal używane, ale z pewnymi modyfikacjami. Ogólnie rzecz biorąc, udowodniono, że otulanie pomaga niemowlętom lepiej spać, zapobiega drapaniu się i zmniejsza ryzyko SIDS. W czasach starożytnych, podobnie jak dziś, przewinięte niemowlę było bezpieczne, jeśli było odpowiednio owinięte i pilnowane. Wiele kultur nadal praktykuje owijanie niemowląt.

Fragment biblijny, który odnosi się do pieluszek to Ewangelia Łukasza 2: "I porodziła syna swego pierworodnego, i owinęła go w pieluszki, i położyła go w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie" (Łukasza 2:7). Z faktu, że otuliła Dzieciątko Jezus możemy wnioskować, że Maria była troskliwą i kochającą matką. Anioł, który przemówił do pasterzy na wzgórzu, wspomina o pieluszkach jako części znaku dla pasterzy, że znaleźli Mesjasza (Łk 2:12).

Istnieje kilka interesujących teorii na temat szczegółów Łukasza dotyczących pieluszek Jezusa. Niektórzy postulują, że pieluszki były zapowiedzią - proroczym odniesieniem - do szat pogrzebowych Jezusa. Greckie słowo sparganoo jest głównym słowem użytym w wyrażeniu "pieluszki" i oznacza "odziewać w paski materiału". Jednak słowo sparganoo nigdy nie jest używane w Nowym Testamencie w odniesieniu do płótna pogrzebowego. W opisach pogrzebu Jezusa w Ewangeliach widzimy wariacje na temat wyrażenia "owinięty w lniane płótno", a różne greckie słowa są używane do wiązania. Ubranie w pieluszki może zwiastować pogrzeb Jezusa (podarowanie mirry przez Magów w Ewangelii Mateusza 2:11 jest wyraźniejszą zapowiedzią), ale związku tego nie można udowodnić językowo.

Kiedy Syn Boży przyszedł na nasz świat, został powierzony odpowiedzialnym, kochającym rodzicom, którzy starali się zaspokoić każdą Jego potrzebę. Dzieciątko Jezus zostało owinięte w pieluszki zgodnie z ówczesnym zwyczajem, co świadczyło o czułej trosce i przywiązaniu Jego matki.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to znaczy, że Dzieciątko Jezus było owinięte w pieluszki?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries