settings icon
share icon
Pytanie

Jakich jest pięć języków miłości?

Odpowiedź


"Pięć języków miłości: Sztuka wyrażania miłości w małżeństwie" jest książką napisaną przez Garego Chapmana [tytuł oryginalny: The 5 Love Languages: The Secret to Love That Lasts, Gary Chapman], która eksploruje sposoby w jakie ludzie obdarowują się miłością i przyjmują miłość. W książce, Chapman sugeruje, że każdy przyjmuje miłość w co najmniej jednym z pięciu języków: słowa afirmacji, akty dobroci, prezenty, wartościowo wykorzystany czas i dotyk fizyczny. Sposób w jaki przyjmujemy miłość jest zazwyczaj sposobem w jaki naturalnie go wyrażamy, lecz gdy nasza ukochana osoba nie przyjmuje miłości w taki sam sposób jak my, on czy ona mogą czuć się niekochani. "Pięć języków" stało się bestsellerem New York Times na początku lat dziewięćdziesiątych i pozostała popularna z powodu ponadczasowej mądrości i praktycznej pomocy.

Pięć kategorii w których ludzie dają i przyjmują miłość bardzo wpływają na relacje. Gdy rozumiemy język miłości innej osoby, możemy o wiele skuteczniej komunikować nasz szacunek i przywiązanie do niego czy do niej. Większość ludzi ma podstawowy język miłości oraz również drugi język. Darmowe quizy są dostępne na stronie The 5 Love Languages zatem każdy może określić swój własny język miłości jak również języki innych ludzi w swoim życiu.

Poniżej krótkie wyjaśnienie każdego z pięciu języków miłości:

1. Słowa afirmacji. Niektórzy ludzie są bardziej wyczuleni niż inni na słuchanie zarówno pozytywnych, jak i negatywnych słów od tych, których opinie cenią. Podczas gdy negatywne, krytyczne słowa mogą je zniszczyć, pozytywne, zachęcające słowa sprawiają, że rozkwitają. Ludzie, którzy potrzebują werbalnej afirmacji, mają również większą swobodę w wypowiadaniu własnych zachęcających słów. Zakładają, że ponieważ tak bardzo potrzebują werbalnej pochwały, bliscy w ich życiu również jej potrzebują. Podczas gdy większość ludzi lubi słuchać słów pochwały, ci, których głównym językiem miłości są słowa afirmacji, pragną ich. Często organizują swoje życie wokół możliwości otrzymania pochwały, a nawet zaniedbują mówienie negatywnej prawdy, gdy jest to konieczne.

Małżonkowie i inni, którzy chcą komunikować afirmację komuś z tym językiem miłości muszą trenować się w wyrażaniu słownym swoich uczuć. Dla kogoś komu brakuje tego języka miłości może czuć się nieswojo na początku by mówić to co on czy ona zakłada, że druga osoba już wie. Ale proste afirmacje takie jak "Świetna robota!" lub "Jestem z Ciebie dumna" przechodzi długą drogę w budowaniu pewności i "napełnianiu zbiornika miłości" kogoś, kto potrzebuje słów afirmacji.

2. Drobne przysługi. Gdy podstawowym językiem miłości są drobne przysługi, on czy ona interpretuje pomoc jako oznakę czyjejś miłości. Na przykład, gdy żona wykonuje obowiązki domowe, jego czy jej starania są interpretowane jako przejaw miłości przez drugiego małżonka, nawet jeśli żadne słowa miłości nie są wypowiadane. Jednak, jeśli drobne przysługi nie są językiem miłości pomagającemu małżonkowi, ten małżonek może nie być świadomy tego co jego działania oznaczają dla żony czy męża. Na przykład, mąż może pozmywać naczynia, ponieważ były brudne. Lecz dla żony, która zazwyczaj myje naczynia, jego drobna przysługa brzmi niczym pieśń miłosna.

Ludzie z tym językiem miłości często są znajdywani na zapleczu, robiąc to do czego nikt inny się nie zgłosił. To jest ich dar dla ludzi o których się troszczą. Zakładają, że odbiorcy ich służby zrozumieją powody za tym stojące, ale stają się sfrustrowani, gdy jest to traktowane za oczywistość. Na przykład, żona z takim językiem miłości czuje się kochana, gdy jej mąż robi jakieś rzeczy dla domu, ale kiedy ona to odwzajemnia i robi coś dla niego, on nie odbiera tego jako gestu miłości. Jego językiem miłości mogą być słowa afirmacji, zatem jej próby pokazania jemu miłości przez drobne przysługi przechodzą niezauważone i jego "zbiornik miłości" może pozostać pusty.

3. Prezenty. Wszyscy znamy ludzi, którzy wszędzie przynoszą prezenty. Zawsze mogą „przynieść coś” dla ludzi w ich życiu. Ci ludzie rozwijają się dzięki dawaniu prezentów, a kiedy otrzymują prezent, wypełnia on ich zbiornik miłości. Czasami ludzie źle rozumieją tę potrzebę wyrażania miłości poprzez dawanie prezentów i interpretują stałe podarunki jako łapówki lub oczekiwanie czegoś w zamian. Kiedy prezenty są głównym językiem miłości danej osoby, zwykle przywiązuje ona dużą wagę do jakości prezentu i wysiłku włożonego w jego zdobycie. Prezenty nie muszą być drogie, ale czasami mają większe znaczenie, niż zamierzał darczyńca. Na przykład, jeśli jest to główny język miłości kobiety, może ona wyczytać więcej w prezencie swojego chłopaka otrzymując bransoletkę, niż on zamierzał. Znalazł ją na wyprzedaży i wiedział, że zbliżają się jej urodziny, więc pod wpływem impulsu ją kupił. Ona z kolei interpretuje prezent jako wyznanie miłości i może zakładać, że związek zmierza w głębszym kierunku.

Ważne jest, aby rozumieć ludzi w naszym życiu, którzy dają i otrzymują miłość poprzez obdarowywanie prezentami. Jeśli jest to podstawowy język miłości, ci, którzy troszczą się o tą osobę mogą nauczyć się ofiarowywania przemyślanych rzeczy, aby wyrazić swoje uczucie. Pojedynczy pączek róży, świeca lub zabawna kartka mogą bardzo pomóc w wypełnieniu zbiornika miłości kogoś, kto rozumie miłość jako dawanie prezentów.

4. Wartościowo spędzony czas. Dobry czas jest zwykle powiązany z sensowną rozmową dla ludzi posługujących się tym podstawowym językiem miłości. Godziny głębokich rozmów tworzą dla nich więź emocjonalną. „Jeśli ta osoba troszczy się o mnie na tyle, by spędzać ze mną cały ten czas, to naprawdę mnie kocha” — czytamy w uzasadnieniu.

Najlepszym sposobem na komunikowanie miłości osobie, której głównym językiem jest wartościowo spędzony czas, jest usunięcie rozpraszaczy, takich jak telefony komórkowe i telewizję, i prawdziwe dostrojenie się do tego, co on lub ona mówi. Możemy wyszkolić się w przekazywaniu werbalnej informacji zwrotnej, aby pokazać, że słuchamy. Rozproszona publiczność komunikuje tej osobie znacznie więcej, niż możemy sobie wyobrazić, jeśli nie jest to nasz podstawowy język. Ciągłe przerwy mówią tej osobie: „Nie jesteś wystarczająco ważny, abym myślał tylko o tobie.” Ci, którzy chcą okazywać uczucia komuś posługującemu się tym podstawowym językiem, mogą wygospodarować określony czas na spędzenie go razem bez przerw. Wspólne doświadczenia, wspólny śmiech i rozmowy o rzeczach ważnych wypełniają zbiornik miłości kogoś, kto potrzebuje wartościowego czasu.

5. Dotyk fizyczny. Dotyk fizyczny jest kluczowy dla zdrowia i dobrego samopoczucia każdego człowieka. Niemowlęta, które nie otrzymują wystarczającej ilości dotyku pełnego miłości w okresie niemowlęcym, nie rozwijają się i mogą mieć trudności przez całe życie. Lecz dla niektórych ludzi potrzeba dotyku fizycznego jest większa niż dla innych. Kochające objęcia, drapanie po plecach, trzymanie za ręce czy proste ściśnięcie ramienia wszystkie komunikują miłość tym ludziom. Działania te rozsiewają miłość tym, dla których jest to podstawowy język.

Jednak gdy osoba ta próbuje fizycznie wyrazić uczucia komuś, kto nie używa tego języka jako języka podstawowego, prowadzi to do nieporozumień. Pozwy o molestowanie seksualne zostały wniesione przeciwko niewinnym ludziom, którzy uważali, że ich nieseksualny dotyk wyrażał szacunek i sympatię, podczas gdy w rzeczywistości był interpretowany jako uwertura seksualna. Ludzie, których dotyk jest podstawowym językiem miłości muszą pamiętać, że może on oznaczać różne rzeczy i że ich intencja nie zawsze jest wyraźnie komunikowana. Potrzeba ta może także stwarzać napięcia w małżeństwie, gdy jedna strona po prostu chce się przytulić, a druga interpretuje dotyk fizyczny jako seksualne zaproszenie. Jasne, wzajemne komunikowanie się odnośnie tego jaki rodzaj dotyku jest potrzebny może pomóc obojgu małżonkom wypełnić kontener miłości drugiej strony.

Istnieje wiele sposobów, aby wyrażać miłość i jako naśladowcy Chrystusa mamy z nich wszystkich korzystać. Ale w relacjach pomocne jest zrozumienie, w jaki sposób jesteśmy połączeni i jak ci, na których nam zależy, otrzymują naszą miłość. Edukowanie siebie na temat złożoności ludzkiej natury pomaga nam reagować wobec tych, których Bóg postawił w naszym życiu, a "Pięć języków miłości" jest dobrym początkiem.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakich jest pięć języków miłości?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries