settings icon
share icon
Pytanie

Dlaczego Dawid wybrał pięć gładkich kamieni przed walką z Goliatem?

Odpowiedź


Niektórzy przypuszczają, że Dawid wziął pięć gładkich kamieni zamiast jednego, ponieważ miał wątpliwości. Jednak historia Dawida i Goliata nie wskazuje na to, że Dawid wątpił w Boga, biorąc pięć gładkich kamieni zamiast jednego. Dawid był po prostu przygotowany. Co by się stało, gdyby Filistyni zaatakowali go po zabiciu Goliata? Jak by się bronił? Dawid był po prostu przygotowany, gdy wziął cztery dodatkowe kamienie. Nie mógł też wiedzieć, że jeden kamień wystarczy, by zabić olbrzyma. Bóg nie obiecał, że Dawid zabije Goliata pierwszym kamieniem.

Dawid miał doświadczenie w obronie owiec, których strzegł za pomocą procy i kamieni. Wygląda na to, że zwierzęta, z którymi zmierzył się Dawid, były znacznie odważniejsze niż ludzie będący z Goliatem, ponieważ wszyscy odwrócili się i uciekli (1 Samuela 17:51). Dawid powiedział Goliatowi, że on (Goliat) przyszedł z włócznią i mieczem, ale jego bronią był Bóg Ojciec (1 Samuela 17:37). Zaufał Bogu z całego serca, wierząc, że Bóg powie mu dokładnie, co i jak ma zrobić. I tak też się stało.

Inni spekulują, że Dawid wybrał pięć gładkich kamieni, ponieważ Goliat miał czterech braci, a Dawid przygotowywał się do pokonania wszystkich pięciu gigantów. Teoria ta opiera się na 2 Księdze Samuela 21:15-22. Fragment ten wymienia czterech bardzo dużych Filistynów, którzy byli w jakiś sposób spokrewnieni z Goliatem: Ishbi-benob, Saph, Goliat i nienazwany olbrzym z sześcioma palcami u każdej ręki i sześcioma palcami u każdej stopy. "Wymienieni czterej wywodzili się z rodu olbrzymów w Gat, a polegli z ręki Dawida i z ręki jego wojowników" (2 Samuela 21:21). Relacja z 1 Księgi Samuela 17 nie sugeruje, że Dawid wiedział o braciach Goliata lub wierzył, że będzie musiał walczyć z całą rodziną. To, co wiemy na pewno, to fakt, że Dawid i jego ludzie zmierzyli się z czterema innymi gigantami, w jakiś sposób spokrewnionymi z Goliatem, w późniejszych bitwach.

Wiara Dawida była w Panu i znał on z doświadczenia wierność Boga. Wiara Dawida zrodziła się z doświadczenia Bożej łaski i miłosierdzia w jego dotychczasowym życiu. Pan wybawił go z niebezpiecznych sytuacji w przeszłości, udowadniając swoją moc i wiarygodność, a Dawid polegał na Nim, że wybawi go od Filistyna. Niezależnie od tego, czy potrzebny był jeden kamień, czy pięć, Dawid zdawał sobie sprawę, że moc nie tkwi w jego procy, ale w Panu Zastępów. Jak Dawid napisał później w Psalmie 21:13: "Powstań, Panie, w mocy swojej, A będziemy śpiewać i wysławiać potęgę twoją!"

EnglishPowrót na polską stronę główną

Dlaczego Dawid wybrał pięć gładkich kamieni przed walką z Goliatem?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries