settings icon
share icon
Pytanie

Co Jezus miał na myśli, mówiąc, aby nie rzucać pereł przed wieprze (Mt 7:6)?

Odpowiedź


"Nie rzucajcie pereł przed wieprze" to fragment Kazania na Górze i aby zrozumieć jego znaczenie, musimy zrozumieć jego kontekst i umiejscowienie w kazaniu. Chrystus właśnie skończył pouczać tłum na temat osądzania i strofowania: "Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Albowiem jakim sądem sądzicie, takim was osądzą, i jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą." (Mt 7:1-2) oraz "Obłudniku, wyjmij najpierw belkę z oka swego, a wtedy przejrzysz, aby wyjąć źdźbło z oka brata swego." (Mt 7:5). Następnie w wersecie 6 Chrystus łagodzi te napomnienia i pokazuje nam różnicę między "osądem" a "rozeznaniem". Nie powinniśmy być obłudnymi sędziami, ale musimy być w stanie rozróżniać świnie, aby nie rzucać przed nie naszych pereł.

Zanim Jezus powiedział: "Nie rzucajcie pereł przed wieprze", powiedział: "Nie dawajcie psom tego, co święte". Analogia do psów jest również użyta w Księdze Przysłów: "Jak pies wraca do swoich wymiocin, tak głupiec powtarza swoją głupotę" (Prz 26:11). Podwójne odniesienie do świń i psów znajduje się również w 2 Piotra 2:22: "Sprawdza się na nich treść owego przysłowia: Wraca pies do wymiocin swoich, oraz: Umyta świnia znów się tarza w błocie". W swoim kazaniu Jezus używa psów i świń jako przedstawicieli tych, którzy wyśmiewają, odrzucają i bluźnią ewangelii, gdy zostanie im ona przedstawiona. Nie powinniśmy przedstawiać ewangelii Jezusa Chrystusa tym, którzy nie mają innego celu niż podeptanie jej i powrót do własnych złych dróg. Wielokrotne dzielenie się ewangelią z kimś, kto nieustannie szydzi i wyśmiewa Chrystusa, jest jak rzucanie pereł przed wieprze. Możemy zidentyfikować takich ludzi poprzez rozeznanie, które jest w pewnym stopniu dane wszystkim chrześcijanom (1 Koryntian 2:15-16).

Przykazanie, by nie rzucać pereł przed wieprze, nie oznacza, że mamy powstrzymywać się od głoszenia ewangelii. Sam Jezus jadał z grzesznikami i poborcami podatkowymi i nauczał ich (Mt 9:10). W istocie, instrukcja zawarta w Ewangelii Mateusza 7:6 jest tą samą, którą Jezus przekazał swoim apostołom, mówiąc: "I gdyby kto was nie przyjął i nie słuchał słów waszych, wychodząc z domu lub z miasta onego, strząśnijcie proch z nóg swoich." (Ewangelia Mateusza 10:14). Mamy dzielić się ewangelią, ale gdy okaże się, że nie jest ona mile widziana, mamy iść dalej. Jesteśmy odpowiedzialni za dzielenie się dobrą nowiną; nie jesteśmy odpowiedzialni za reakcję ludzi na dobrą nowinę. Świnie nie doceniają pereł, a niektórzy ludzie nie doceniają tego, co Chrystus dla nich uczynił. Naszym zadaniem nie jest wymuszanie nawróceń ani wciskanie ludziom ewangelii do gardeł; nie ma sensu głosić wartości pereł świniom. Jezus poinstruował swoich apostołów, jak radzić sobie z odrzuceniem, aby po prostu poszli gdzie indziej. Są inni ludzie, którzy potrzebują ewangelii i są na nią gotowi.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Jezus miał na myśli, mówiąc, aby nie rzucać pereł przed wieprze (Mt 7:6)?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries