settings icon
share icon
Pytanie

Czy zło/ szatan jest osobą czy siłą/ personifikacją zła?

Odpowiedź


Mimo, iż próbował wmówić wielu osobom, że nie istnieje, to jednak szatan rzeczywiście jest, i jest istotą, źródłem wszelkiej niewiary oraz moralnego i duchowego zła istniejącego w świecie. W Biblii określany jest wieloma nazwami, m.in. szatanem (oznaczającego „zwodziciela”- Księga Joba 1.6; Rzymian 16.20), złym (Ew. Mateusza 4.1; 1 Piotra 5.8), Lucyferem (Księga Izajasza 14.12), kusicielem (2 Koryntian 11.3; Księga Objawienia 12.9) i innymi.

Istnienie szatana jest udowodnione przez samego Pana Jezusa Chrystusa. Jezus często zwraca się do niego po imieniu, nazywając go „księciem tego świata” (Ew. Łukasza 10.18; Ew. Mateusza 4.10)

Apostoł Paweł nazywa szatana „bogiem tego świata” (2 Koryntian 4.4) oraz „księciem mocy z powietrza” (Efezjan 2.2). Apostoł Jan mówi „cały świat tkwi w złem” (1 Jana 5.19) oraz to, że szatan „prowadzi cały świat na zatracenie” (Księga Objawienia 12.9). Takie opisy nie mogą być jedynie opisem bezosobowej siły czy zaledwie personifikacją (ucieleśnieniem, obrazem) zła.

Pismo Święte naucza że, zanim powstała ludzkość i świat, Bóg stworzył „niezliczoną rzeszę aniołów” (Hebrajczyków 12.22), niebiańskie istoty duchowe mające siłę i inteligencję. Najwyższymi spośród tych istot były cherubiny, które przebywają tuż przed Bożym tronem, a „namaszczonym cherubinem” był na początku sam szatan (Księga Ezechiela 28.14). Był pełen mądrości i wdzięku.

Bóg nie stworzył szatana jako złą istotę. Aniołowie, podobnie jak i ludzie, zostali stworzeni jako wolne duchy, a nie jako bezmyślne maszyny. Od początku mogły po prostu odrzucić Bożą wolę i przeciwstawić się Bożemu autorytetowi, jeśli tylko tego by chciały.

Podstawowymi grzechami, zarówno ludzkości jak i aniołów, jest niewiara i duma. Szatan pomyślał w swoim sercu, „Wstąpię na niebiosa, swój tron wyniosę ponad gwiazdy Boże… zrównam się z Najwyższym” (Księga Izajasza 14.13,14). I znowu jest mało prawdopodobne, aby te czyny czy motywacje pochodziły z bezosobowej siły.

Jezus podaje nam również pewną charakterystykę szatana. Chrystus powiedział, że od początku był mordercą, nie trzymającym się prawdy, ponieważ nie ma w nim prawdy, a gdy przemawia podaje kłamstwa, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa (Ew. Jana 8.44).

Ważne jest, aby chrześcijanie mieli świadomość kim jest szatan i zrozumieli, że krąży wokół jak lew ryczący patrząc kogo by pochłonąć (1 Piotra 5.8). Nie jest możliwe samodzielne pokonanie grzechu i pokus szatana, ale Pismo Święte mówi nam jak mamy być silni. Musimy przywdziać pełną zbroję Bożą, aby ostać się przed pokusą (Efezjan 6.13).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy zło/ szatan jest osobą czy siłą/ personifikacją zła?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries