settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest pelagianizm i semi-pelagianizm?

Odpowiedź


Pelagiusz był mnichem, który żył w późnych latach 300 i wczesnych latach 400 po Chr. Pelagiusz nauczał, że ludzie urodzili się niewinni, bez skazy grzechu pierworodnego czy grzechu dziedziczonego. Wierzył, że Bóg stworzył każdą ludzką duszę unikatowo przez co jest wolna od wszelkiego grzechu. Pelagiusz wierzył, że grzech Adama nie wpłynął na kolejne pokolenia ludzkości. Pogląd ten nazwano pelagianizmem.

Pelagianizm stoi w sprzeczności z wieloma zasadami i prawdami Pisma Świętego. Po pierwsze, Biblia mówi nam że jesteśmy grzeszni w chwili poczęcia (Psalm 51.5). Dalej, Biblia naucza że wszyscy ludzie umierają przez grzech (Księga Ezechiela 18.20; Rzymian 6.23). Mimo, iż pelagianizm twierdzi iż człowiek nie rodzi się ze skłonnością do grzechu, to jednak Biblia mówi coś zupełnie innego (Rzymian 3.10-18). Rzymian 5.12 jasno stwierdza, że grzech Adama jest powodem skażenia grzechem reszty ludzkości. Ktoś kto wychowywał już dzieci wie, że dziecko należy nauczyć właściwego zachowania; a nie trzeba ich uczyć jak grzeszyć! Stąd też pelagianizm jest niebiblijny i powinien być odrzucony.

Semi- pelagianizm zasadniczo naucza, że ludzkość skażona jest grzechem, ale nie na tyle by nie móc „o własnych siłach” uzyskać Bożą łaskę. Semi- pelagianizm zakłada, najprościej mówiąc, zdeprawowanie częściowe, a nie całkowite. Te same fragmenty biblijne, które odrzucają pelagianizm będą miały zastosowanie do semi- pelagianizmu. Wersety z Rzymian 3.10-18 zdecydowanie nie opisują sytuacji ludzkości jako częściowego skażenia grzechem. Biblia jasno naucza, że bez Bożego „pociągnięcia” nie jesteśmy w stanie znaleźć Bożej łaski. „Nikt nie może przyjść do mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który mnie posłał...” (Ew. Jana 6.44). Podobnie jak pelagianizm, semi- pelagianizm jest niebiblijny i powinien być odrzucony.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest pelagianizm i semi-pelagianizm?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries