settings icon
share icon
Pytanie

Czy pastorzy powinni otrzymywać pensję?

Odpowiedź


Kościół zdecydowanie powinien zaspokajać potrzeby finansowe swojego pastora/ pastorów i każdego innego pełnoetatowego pracownika zaangażowanego w służbę. 1 Koryntian 9.14 podaje kościołowi wyraźną wskazówkę: "Tak też postanowił Pan, ażeby ci, którzy ewangelię zwiastują, z ewangelii żyli." Płacimy ludziom, aby przygotowywali i podali nasze jedzenie fizyczne; czy nie powinniśmy zatem chętnie płacić tym, którzy dbają o nasze jedzenie duchowe (Ew. Mateusza 4.4)?

1 Tymoteusza 5.17-18 mówi, "Starszym, którzy dobrze swój urząd sprawują, należy oddawać podwójną cześć, zwłaszcza tym, którzy podjęli się zwiastowania Słowa i nauczania. Albowiem Pismo mówi: Młócącemu wołowi nie zawiązuj pyska, oraz: Godzien jest robotnik zapłaty swojej." Jest kilka kwestii poruszonych w tym fragmencie. Starsi kościoła powinni być szanowani, a ten szacunek łączy się z zapłatą. Ci starsi, którzy dobrze służą kościołowi- szczególnie nauczyciele i głoszący Ewangelię- powinni otrzymać podwójny szacunek. Zasłużyli na to. Byłoby okrutne pracować wołem, odmawiając mu zboża i powinniśmy uważać, aby nie traktować naszych pastorów okrutnie. Pozwólmy im współuczestniczyć w materialnym błogosławieństwie kościoła w którym służą. Nasi pastorzy są znacznie więcej warci, aniżeli wiele wołów.

Nie ma nic duchowego w tym, by czynić pastora "cierpiącego dla Pana." Tak, pastor został powołany do służby, ale to nie łączy się z tym, że wspólnota powinna powiedzieć "niech Bóg się o niego zatroszczy." Bóg mówi, że kościół lokalny jest odpowiedzialny za to, aby się o niego i o jego rodzinę zatroszczyć. Troska o duchowe potrzeby kościoła jest ważnym zadaniem- prawdopodobnie znacznie ważniejszym niż inne rzeczy na które zazwyczaj wydajemy pieniądze, takie jak zaspokajanie potrzeb fizycznych, naprawa naszych aut czy nasza rozrywka. Zobacz 1 Koryntian 9.7.

Prawdą jest, że apostoł Paweł utrzymywał się sam, gdy usługiwał w Koryncie (1 Koryntian 9.12). Nie czerpał żadnej pensji od Koryntian. Ale jasno to wyraził, że uczynił to jako dobrowolną ofiarę na ich rzecz, "Jakąż tedy mam zapłatę? Tę, że zwiastując ewangelię czynię to darmo, aby nie korzystać z prawa, jakie mi daje zwiastowanie ewangelii" (werset 18). Paweł przyjmował zapłatę od innych kościołów (2 Koryntian 11.8). Jego postanowienie w Koryncie było wyjątkiem, a nie zasadą.

Czasem kościół nie jest w stanie zapewnić pastorowi wystarczających środków finansowych. Pastor w takich przypadkach jest zmuszony do podwójnego powołania, nie mając innego wyboru aniżeli pracować poza kościołem, aby utrzymać rodzinę. Jest to godne ubolewania, ale czasami konieczne. Zazwyczaj lepiej jest, gdy pastor otrzymuje wynagrodzenie w pełnym wymiarze godzin, aby mógł w pełni poświęcić się pracy dla Pana, polegającej na służeniu zborowi i prowadzeniu zboru, do czego Bóg go przeznaczył.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy pastorzy powinni otrzymywać pensję?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries