settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest teoria ukierunkowanej panspermii?

Odpowiedź


Panspermia ukierunkowana to spekulatywna hipoteza dotycząca powstania życia na Ziemi. Hipoteza ta jest bardzo specyficzną poddziedziną szerokiej grupy pokrewnych idei. "Egzogeneza" to termin odnoszący się do ogólnej hipotezy, że życie ziemskie powstało gdzieś poza Ziemią, na przykład na innej planecie. Panspermia, prawidłowo stosowana, odnosi się do hipotezy, że życie istniało w jakiejś podstawowej formie gdzie indziej we wszechświecie i zostało przeniesione na Ziemię i/lub kilka innych planet. Kierowana panspermia jest jeszcze bardziej szczegółowa i proponuje, aby te podstawowe formy, lub "nasiona życia", były celowo roznoszone we wszystkich kierunkach przez jakąś zaawansowaną rasę obcych w celu zapoczątkowania życia, gdziekolwiek by nie wylądowali.

Jednym z wczesnych promotorów ukierunkowanej panspermii był Francis Crick, jeden ze współodkrywców DNA. Jako zadeklarowany ateista, Crick zrezygnował kiedyś z pracy w szkole wyższej, ponieważ uczelnia postanowiła wybudować kaplicę. Crick odkrył, że jego wiara w niezaprojektowany, naturalnie kontrolowany wszechświat została podważona przez jego odkrycia. W szczególności Crick uznał za niemożliwe uwierzyć, że DNA mogło wyewoluować, opierając się na swojej wiedzy o jego strukturze i zasadach naturalistycznej ewolucji. Zamiast rozważać możliwość, że DNA jest celową konstrukcją inteligentnego Stwórcy, Crick zastanawiał się nad takimi pomysłami jak egzogeneza, panspermia i ukierunkowana panspermia. Od tego czasu Crick ponownie potwierdził swoje przekonanie o ewolucji życia na Ziemi z czysto naturalnych mechanizmów, choć istotne pytania pozostawił bez odpowiedzi.

Panspermia ukierunkowana - jak również bardziej ogólne idee panspermii i egzogenezy - nie są dobrze akceptowane w społeczności naukowej. Niektórzy widzą te idee jako na wpół sprzeczne z naturalistyczną ewolucją. W rzeczywistości pytanie o to, jak życie zaczęło się na Ziemi, jest inne niż pytanie o to, jak to życie się rozwijało. Preferowane przekonanie o pochodzeniu ziemskiego życia to przekonanie o abiogenezie (rzekomym rozwoju organizmów żywych z materii nieożywionej, zwany też spontaniczną genezą), z kilku powodów. Najbardziej jawnym z nich jest brak dowodów sugerujących, że egzogeneza jakiegokolwiek rodzaju jest prawdopodobna. Po drugie, wstępne przekonanie do naturalizmu jest zagrożone przez każdą sugestię, że życie może mieć inne niż naturalne pochodzenie. Pytania o życie pochodzące z innego miejsca rodzą dodatkowe pytania o życie zaprojektowane lub stworzone, co nie jest wygodnym tematem w kręgach naturalistycznych.

Panspermia ukierunkowana jest jedną z wielu dziwnych hipotez, które zostały zaproponowane w celu wyjaśnienia powstania życia na Ziemi. Nawet nauka naturalistyczna zdała sobie sprawę, że pytanie o pochodzenie życia jest dalekie od odpowiedzi. Podczas gdy spekulacje na temat dowodów wspierających ewolucję trwają, istnieje niewiele, jeśli w ogóle, akceptowanych dowodów na to, że życie zaczęło się w sposób naturalny. Aby zaistniało życie bez Boga, naturalizm musi odpowiedzieć na zagadkę abiogenezy, koncepcji gruntownie obalonej przez wszystko, co znane w biologii. Idee takie jak egzogeneza i panspermia są efektami ubocznymi próby racjonalizacji wiary we wszechświecie pozbawionym Boga.

Biblia z drugiej strony jest Słowem Boga do ludzkości, w którym objawia On siebie samego i swoje stworzenie wszechświata. "Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię" (1 Ks. Mojżeszowa 1.1; tłum. Biblia Warszawska). Zdanie to zawiera wszystko, co jest niezbędne do całkowitego zaspokojenia podstawowych zasad przyrodoznawstwa, nauki o rzeczach fundamentalnych. Nauka przyrodnicza zajmuje się matrycą, gdy odnosi się do materialnego wszechświata. Aby uzyskać kompletną matrycę, musisz mieć materię, siłę, energię, przestrzeń i czas. Wszystkie te pięć rzeczy znajduje się w 1 Ks. Mojżeszowej 1.1, "Na początku [czas] Bóg [siła] stworzył [energia] niebo [przestrzeń] i ziemię [materia]". Kompletna matryca jest w 1 Ks. Mojżeszowej 1.1 i to jest głębokie naukowe stwierdzenie. Wszechświat jest matrycą przestrzeni, czasu, materii i energii. I wszystko to musi istnieć w tym samym momencie. Wszystko to musi się ze sobą łączyć lub nic z tego nie istnieje. Jedno nie może istnieć bez drugiego. Całe kontinuum musiało istnieć jednocześnie od początku. To dlatego znajdujesz to wszystko w 1 Ks. Mojżeszowej 1.1. To wszystko musiało tam być. Nauka mówi, że musiało tam być i Pismo Święte mówi, że tam jest. Teorie egzogenezy, abiogenezy i panspermii są po prostu błędne. Teorie i filozofie przychodzą i odchodzą, ale Słowo naszego Boga jest prawdziwe, godne zaufania, prawe i doskonałe, i trwa na wieki (1 Piotra 1.25).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest teoria ukierunkowanej panspermii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries