settings icon
share icon
Pytanie

Jaki jest chrześcijański punkt widzenia na temat palenia? Czy palenie jest grzechem?

Odpowiedź


Biblia nigdy bezpośrednio nie wspomina palenia. Jest jednak kilka zasad, które zdecydowanie odnoszą się do palenia. Po pierwsze, Biblia nakazuje nam, byśmy nie pozwalali naszym ciałom by były „zdominowane” przez cokolwiek. 1 List św. Pawła do Koryntian 6:12 mówi: „Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę”. Palenie naprawdę mocno uzależnia. Później w tym sam fragmencie czytamy: „Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie? Za /wielką/ bowiem cenę zostaliście nabyci. Chwalcie więc Boga w waszym ciele!” (1 List św. Pawła do Koryntian 6:19 - 20). Palenie jest niewątpliwie bardzo złe dla twojego zdrowia. Szkodliwe działanie palenia jest naukowo udowodnione, palenie uszkadza nasze płuca, a często i serce.

Możemy zastanowić się, czy palenie może zostać uznane za „korzystne” ( 1 List św. Pawła do Koryntian 6:12)? Czy możemy uczciwie powiedzieć, że palenie naprawdę „chwali Boga w twoim ciele” ( 1 List św. Pawła do Koryntian 6:20)? Czy osoba szczerze może palić „dla chwały Boga” ( 1 List św. Pawła do Koryntian 10:31)? Wierzymy, że odpowiedź na te trzy pytania to zdecydowane „nie”. W związku z tym wierzymy, że palenie jest grzechem i dlatego nie powinno być praktykowane przez wyznawców Jezusa Chrystusa.

Niektórzy zaprzeczają temu punktowi widzenia, wskazując na fakt, że wielu ludzi odżywia się niezdrowo, co może powodować uzależnienie i jest tak samo niezdrowe dla ciała. Na przykład, wielu ludzi jest tak beznadziejnie uzależnionych od kofeiny, że nie mogą oni właściwie funkcjonować bez jednej filiżanki porannej kawy. Choć jest to prawda, w jaki sposób miałoby to się przyczynić do faktu, że palenie byłoby dobre? Twierdzimy, że chrześcijanie powinni unikać obżarstwa i niezdrowej żywności. Tak, chrześcijanie są często obłudni potępiając jeden grzech i pozwalając na inny... ale wróćmy do naszego pytania, czy to wpływa na fakt, że palenie uwielbiałoby Boga?

Inny argument uznający palenie za dobre, to fakt, że wielu pobożnych ludzi paliło, tak jak słynny brytyjski kaznodzieja C. H. Spurgeon. I znowu, nie wierzymy, aby ten argument miał jakąkolwiek wagę. Uważamy, że Spurgeon mylił się paląc. Czy mimo to był on pobożnym człowiekiem i fantastycznym nauczycielem Słowa Bożego? Oczywiście! Czy to znaczy, że wszystkie jego działania i przyzwyczajenia podobały się Bogu? Nie.

Stwierdzając, że palenie jest grzechem, nie uważamy, że palacze nie będą zbawieni. Jest wielu prawdziwie wierzących w Jezusa Chrystusa ludzi, którzy palą. Palenie nie jest przeszkodą w zbawieniu danej osoby. Ani też nie powoduje, że ktoś straci zbawienie. Bóg przebacza nam, jeśli palimy tak samo, jak jakiś inny grzech, czy to osobie stającej się chrześcijaninem, czy chrześcijaninowi, który wyznaje swój grzech Bogu ( 1 List św. Jana 1: 9). Jednocześnie, mocno wierzymy, że palenie jest grzechem, który powinien zostać odrzucony i z pomocą Bożą, pokonany.

English



Powrót na polską stronę główną

Jaki jest chrześcijański punkt widzenia na temat palenia? Czy palenie jest grzechem?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries