settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia o oszukiwaniu/ ściąganiu w szkole?

Odpowiedź


Oszukiwanie/ ściąganie jest zasadniczo działaniem nieuczciwym i niesprawiedliwym, aby zyskać osobistą korzyść. Oszukiwanie/ ściąganie lekceważy ustalone zasady na korzyść osobistego sukcesu. Gdy egoistyczne pragnienie zwycięstwa czy osiągnięć przewyższa moralne zobowiązanie do prawdomówności i równości, oszukiwanie/ ściąganie może stać się pokusą. Ale jako nowe stworzenia w Chrystusie (2 Koryntian 5.17), możemy wybrać odrzucenie szkodliwych pokus (Ew. Mateusza 26.41; 1 Koryntian 10.13).

Chrześcijanie muszą starać się wywyższać Pana swoimi myślami i czynami (1 Koryntian 3.16). Oszukiwanie/ściąganie jest sprzeczne z dobrocią, która by Go wywyższała. Nieuczciwość niszczy integralność i reputację danej osoby (Ks. Przyp. Salomona 10.9). Niepokazywanie się w prawdzie jest kłamstwem, a kłamstwo jest grzechem (3 Ks. Mojżeszowa 19.11; Ks. Przyp. Salomona 12.22).

Chociaż świat usprawiedliwia nieuczciwość, gdy uważa ją za trywialną, Bóg cały czas prosi swoich wyznawców, aby mówili prawdę. Gdy uczeń słabo wypada na teście, ponieważ się nie uczył, jego słaby stopień jest naturalną konsekwencją złego wyboru. Bóg wywyższy tą uczciwość, a uczeń może się uczyć na swoich błędach. Słaby stopień na teście może uczyć i motywować ucznia do intensywniejszej pracy z wyprzedzeniem lub by znaleźć korepetytora lub wystarczająco się wyspać poprzedniej nocy. Stopnie powinny reprezentować to, czego nauczyliśmy się w klasie oraz późniejszej pracy indywidualnej ucznia. Oszukiwanie ma na celu obejście procesu uczenia się i manipulowanie jego konsekwencjami poprzez nieuczciwość.

Naśladowcy Chrystusa muszą chodzić w światłości, a oszukiwanie/ ściąganie powstrzymuje ludzi od widzenia chwały Chrystusa. Nieuczciwość kala dobroć, jaką powinny mieć dzieci Boże (Filipian 2.15; Efezjan 5.8). Jeśli nasz Niebiański Ojciec potępia kłamstwo (Ks. Przyp. Salomona 6.16-19), nie ma sposobu, aby wierzący mógł usprawiedliwić nawet "nieszkodliwe" kłamstwo takie jak ściąganie.

Oszukiwanie/ ściąganie jest egoistycznym czynem, który daje nam korzyść nad innymi, którzy również borykają się z takim samym wyzwaniem. Jako chrześcijanie, powinniśmy pomagać innym uczciwie i sprawiedliwie, zachowując moralną integralność oraz bogobojną reputację. Oszukiwanie/ ściąganie nie pomaga utrzymywać takiego standardu.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia o oszukiwaniu/ ściąganiu w szkole?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries