settings icon
share icon
Pytanie

Kiedy należy opuścić kościół?

Odpowiedź


Być może najlepszym sposobem rozróżnienia kiedy ktoś ma podstawy do opuszczenia kościoła jest powrócenie do podstawowych kwestii. Jaki jest cel kościoła? Biblia w jasny sposób określa, że kościół jest "filarem i podporą [fundamentem] prawdy" (1 Tymoteusza 3.15). Wszystko w kościele odnośnie struktury, nauczania, uwielbienia, programów oraz aktywności musi być skupione na tym aspekcie. Dodatkowo, kościół powinien dostrzegać Jezusa Chrystusa jako jedną i najważniejszą głowę (Efezjan 1:22; 4:15; Kolosan 1:18) i poddanie się mu we wszystkim. Oczywiste jest to, że te rzeczy mogą być realizowane jedynie gdy kościół przylgnie do Biblii jako swojego standardu i autorytetu funkcjonowania. Niestety, mało który z obecnych kościołów pasuje do tego opisu.

Wierzący, którzy pragną opuścić kościół powinni dokładnie rozpoznać swoje powody takiej decyzji. Jeśli kościół nie głosi prawdy lub nie naucza Biblii i nie czci Chrystusa, a jest w tej okolicy inny kościół, to są podstawy by opuścić taki kościół. Może być to jednak uzasadnieniem do pozostania i wprowadzenia zmian na lepsze w tym miejscu. Jesteśmy do tego wezwani, abyśmy "walczyli o wiarę raz [na zawsze] przekazaną świętym!" (Judy 1.3, tłum. Biblia Poznańska). Jeśli ktoś jest stanowczo przekonany o pokierowaniu kościoła w kierunku bardziej opartym na Biblii i podążającym za uwielbieniem Chrystusa w miłujący sposób, to pozostanie może wydawać się lepszym wyborem.

Biblia nie podaje procedury dotyczącej wyjścia z kościoła. Za czasów wczesnego kościoła, wierzący musiałby udać się do innego miasta, aby znaleźć inny kościół. W niektórych miejscach kościół znajduje się prawie na każdym rogu i niestety, wielu wierzących wychodzi z jednego kościoła przenosząc się do drugiego na końcu tej samej ulicy, zamiast przepracować problem z jakim przyszło im się zmierzyć. Przebaczenie, miłość oraz jedność powinny charakteryzować wierzących (Ew. Jana 13:34-35; Kolosan 3:13; Ew. Jana 17:21-23), a nie zgorzknienie oraz podziały (Efezjan 4.31-32).

Jeśli wierzący czuje się zmuszony do opuszczenia kościoła, ważne jest, aby uczynił to w taki sposób, aby nie wzbudzać niepotrzebnych podziałów ani kontrowersji (Ks. Przypowieści Salomona 6:19; 1 Koryntian 1:10). W obliczu braku biblijnego nauczania, wiadome jest że należy szukać nowego kościoła. Jednak rozczarowanie wielu ludzi ich kościołem wynika z ich braku zaangażowania w służby kościoła. Znacznie łatwiej jest być duchowo karmionym, niż być aktywnie zaangażowanym w "karmienie" innych. Cel kościoła jest jasno przedstawiony w Efezjan 4.11-14. Pozwól, aby ten fragment był przewodnikiem w wyborze i znalezieniu kościoła.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kiedy należy opuścić kościół?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries