Kiedy należy opuścić kościół?


Pytanie: Kiedy należy opuścić kościół?

Odpowiedź:
Być może najlepszym sposobem rozróżnienia kiedy ktoś ma podstawy do opuszczenia kościoła jest powrócenie do podstawowych kwestii. Jaki jest cel kościoła? Biblia w jasny sposób określa, że kościół jest "filarem i podporą [fundamentem] prawdy" (1 Tymoteusza 3.15). Wszystko w kościele odnośnie struktury, nauczania, uwielbienia, programów oraz aktywności musi być skupione na tym aspekcie. Dodatkowo, kościół powinien dostrzegać Jezusa Chrystusa jako jedną i najważniejszą głowę (Efezjan 1:22; 4:15; Kolosan 1:18) i poddanie się mu we wszystkim. Oczywiste jest to, że te rzeczy mogą być realizowane jedynie gdy kościół przylgnie do Biblii jako swojego standardu i autorytetu funkcjonowania. Niestety, mało który z obecnych kościołów pasuje do tego opisu.

Wierzący, którzy pragną opuścić kościół powinni dokładnie rozpoznać swoje powody takiej decyzji. Jeśli kościół nie głosi prawdy lub nie naucza Biblii i nie czci Chrystusa, a jest w tej okolicy inny kościół, to są podstawy by opuścić taki kościół. Może być to jednak uzasadnieniem do pozostania i wprowadzenia zmian na lepsze w tym miejscu. Jesteśmy do tego wezwani, abyśmy "walczyli o wiarę raz [na zawsze] przekazaną świętym!" (Judy 1.3, tłum. Biblia Poznańska). Jeśli ktoś jest stanowczo przekonany o pokierowaniu kościoła w kierunku bardziej opartym na Biblii i podążającym za uwielbieniem Chrystusa w miłujący sposób, to pozostanie może wydawać się lepszym wyborem.

Biblia nie podaje procedury dotyczącej wyjścia z kościoła. Za czasów wczesnego kościoła, wierzący musiałby udać się do innego miasta, aby znaleźć inny kościół. W niektórych miejscach kościół znajduje się prawie na każdym rogu i niestety, wielu wierzących wychodzi z jednego kościoła przenosząc się do drugiego na końcu tej samej ulicy, zamiast przepracować problem z jakim przyszło im się zmierzyć. Przebaczenie, miłość oraz jedność powinny charakteryzować wierzących (Ew. Jana 13:34-35; Kolosan 3:13; Ew. Jana 17:21-23), a nie zgorzknienie oraz podziały (Efezjan 4.31-32).

Jeśli wierzący czuje się zmuszony do opuszczenia kościoła, ważne jest, aby uczynił to w taki sposób, aby nie wzbudzać niepotrzebnych podziałów ani kontrowersji (Ks. Przypowieści Salomona 6:19; 1 Koryntian 1:10). W obliczu braku biblijnego nauczania, wiadome jest że należy szukać nowego kościoła. Jednak rozczarowanie wielu ludzi ich kościołem wynika z ich braku zaangażowania w służby kościoła. Znacznie łatwiej jest być duchowo karmionym, niż być aktywnie zaangażowanym w "karmienie" innych. Cel kościoła jest jasno przedstawiony w Efezjan 4.11-14. Pozwól, aby ten fragment był przewodnikiem w wyborze i znalezieniu kościoła.

English


Powrót na polską stronę główną
Kiedy należy opuścić kościół?

Dowiedz się, jak ...

spędzić wieczność z Bogiemotrzymać przebaczenie od Boga