settings icon
share icon
Pytanie

Jakie są właściwe powody opuszczania kościoła?

Odpowiedź


Wielu ludzi ma niewłaściwe lub niebiblijne zrozumienie kwestii obecności w kościele. Niektóre ludzkie uczucia odnośnie obecności w kościele ograniczają się do legalizmu- muszą uczestniczyć za każdym razem w nabożeństwie lub spotkaniu by nie popaść w Boży gniew. Niektórzy trapią się poczuciem winy za każdym razem jak opuszczą poranne nabożeństwo niedzielne z jakiegokolwiek powodu. Smutne jest to, że niektóre kościoły wzmacniają tę winy, wywierając nadmierną presję na ludzi. Chociaż obojętność do kościoła lub świadome unikanie kościoła może wskazywać na problem w relacji z Bogiem, to jednak nie jest to uzależnione od tego jak często ona czy on chodzą do kościoła. Boża miłość do jego dzieci nie jest oparta na ilości nabożeństw w jakich uczestniczą.

Nie ma wątpliwości, że chrześcijanie, naśladowcy Jezusa Chrystusa powinni uczestniczyć w spotkaniach kościoła. To powinno być pragnieniem każdego chrześcijanina, aby wspólnie uwielbiać Boga (Efezjan 5.19-20), aby budować relację z innymi wierzącymi i zachęcać innych chrześcijan (1 Tesaloniczan 5.11), aby być nauczanym Słowa Bożego (2 Tymoteusza 3.16-17). Słuchanie Słowa Bożego rozwija wiarę (Rzymian 10.17). A uczestnictwo we wspólnych spotkaniach jest nakazem od Boga (Hebrajczyków 10.24-25); my naprawdę potrzebujemy się wzajemnie. Tak jak Bóg kocha ochotnego dawcę (2 Koryntian 9.7), tak również jest zadowolony z prawdziwie radosnego uczestnika spotkania kościelnego.

Obecność kościelna powinna być priorytetem w życiu chrześcijańskim. Bycie zaangażowanym w życie kościoła lokalnego jest ważne. Jakie zatem są ważne powody opuszczenia kościoła? Nie jest możliwe stworzenie listy powodów, która byłyby odpowiednia dla wszystkich. Oczywiście, dopuszczalne jest opuszczenie kościoła gdy ktoś jest chory. Ale w przypadku innych obszarów, kwestia dotyczy czyjejś postawy i motywacji. Jeśli czyjąś motywacją jest opuszczenie kościoła by lepiej służyć Bogu gdzieś indziej, by zaspokoić szczere potrzeby lub wypełnić odpowiedzialności nałożone przez Boga, to nie ma nic złego w tym, aby opuścić nabożeństwo kościelne. Nie można na przykład oczekiwać, aby policjant będący na służbie "pod telefonem" zignorował wezwanie, tylko dlatego że musi zająć miejsce w ławce kościelnej w niedzielę. Ale jeśli motywacją do opuszczenia kościoła jest spełnienie cielesnych zachcianek, zabieganie o spełnienie egoistycznych celów lub po prostu aby unikać społeczności z ludźmi wierzącymi, to mamy problem.

Każda sytuacja musi być oceniona indywidualnie i uczciwie. Czy można w ogóle opuścić kościół, aby wziąć udział w imprezie sportowej? Tak, w zależności od motywacji i postawy. A co z opuszczaniem spotkań kościelnych podczas wakacji? Znowu, zależy to od motywacji i postawy. Chcemy uniknąć legalizmu; nie jesteśmy zbawieni przez uczęszczanie do kościoła, ale przez łaskę. Jednocześnie chrześcijanin powinien pragnąć uczestniczyć w spotkaniach kościoła, aby uczyć się o wielkości Bożego daru zbawienia, aby uczyć się tego jak upodabniać się do Chrystusa i aby móc służyć innym.

Aby zbadać motywy opuszczania przez nas spotkań kościoła, powinniśmy także przeanalizować motywy uczęszczania do kościoła. Czy chodzimy do kościoła, aby sprawiać wrażenie duchowych? Aby budować relacje z potencjalnymi kontrahentami biznesowymi? Czy też uczęszczamy na nie mając świadomość, że im częściej przekraczamy próg drzwi kościelnych, tym bardziej Bóg będzie z nas zadowolony? To prawda, że wiele osób regularnie chodzi do kościoła, a nie ma dobrych relacji z Panem. Jeśli uczęszczanie do kościoła nie wymaga od Ciebie niczego oprócz nudnego siedzenia w ławce i nieświadomego śpiewania i słuchania kazania, to równie dobrze możesz opuścić spotkanie kościelne, ponieważ nic z niego nie wyciągniesz i nic do niego nie wniesiesz.

Powinniśmy chcieć chodzić do kościoła, abyśmy mogli budować relacje z innymi, którzy również doświadczyli niesamowitej łaski Jezusa Chrystusa. W miarę możliwości powinniśmy unikać opuszczania spotkań kościelnych, ponieważ dostrzegamy znaczenie słuchania Słowa Bożego, stosowania go w naszym życiu codziennym i dzielenia się nim z innymi. Powinniśmy chodzić do kościoła, nie po to, aby zbierać jakieś punkty duchowe, ale dlatego, że kochamy Boga, kochamy Jego ludzi i kochamy Jego Słowo. Każdy chrześcijanin powinien starać się regularnie chodzić do kościoła. Jednocześnie opuszczanie kościoła z ważnego powodu nie jest w żadnym wypadku grzechem ani czymś, co powinno wzbudzać poczucie winy.

Bóg zna nasze serca. Bóg nie jest pod wrażeniem naszej osoby, tylko dlatego, że uczestniczymy w każdym nabożeństwie. Bożym pragnieniem jest budowanie nas w Chrystusie i w tym celu jego metoda wiąże się z kościołem lokalnym.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie są właściwe powody opuszczania kościoła?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries