settings icon
share icon
Pytanie

Czego symbolem w Biblii była oliwa z oliwek?

Odpowiedź


W Biblii oliwa z oliwek jest kilkakrotnie wymieniana jako oliwa używana do zapalania lamp (Księga Kapłańska 24:2; Księga Wyjścia 27:20). Oliwa z oliwek była również używana do namaszczania (Wj 30:23-25) i jako część ofiar zbożowych (Kpł 2:1-10). Królowie byli namaszczani oliwą z oliwek na znak, że zostali wybrani przez Boga do rządzenia (1 Samuela 16:1). Jako ważny składnik przepisu na olej do namaszczania, oliwa z oliwek była używana do uświęcania kapłanów (Wj 29:7), przybytku i całego jego wyposażenia (Wj 40:9). Oliwa z oliwek była również używana do gotowania. Drzewa oliwne rosły w Izraelu (Pwt 8:7-8), a ludzie w tym regionie używali oliwy z tłoczonych oliwek, tak jak ludzie w innych kulturach mogli używać masła lub tłuszczów zwierzęcych.

Oliwa z oliwek była ważną częścią kultury żydowskiej ze względu na jej liczne zastosowania. Ze względu na jej centralne znaczenie dla większości żydowskiego życia, oliwa z oliwek była czasami używana jako symbol bogactwa, radości i zdrowia (Jeremiasza 31:12; Hebrajczyków 1:9). Czasy sądu zostały opisane jako okres, w którym "oliwa z oliwek zawodzi" (Joel 1:10).

Oliwa z oliwek może być również postrzegana jako symbol Ducha Świętego (lub wiary) w przypowieści Jezusa o dziesięciu pannach (Mt 25:1-13). Pięć mądrych dziewic na przyjęciu weselnym upewniło się, że mają oliwę z oliwek do swoich lamp, czekając na przybycie oblubieńca. Pięć głupich dziewic nie myślało z wyprzedzeniem i nie przyniosło oliwy. Gdy oblubieniec się zbliżył, pięć głupich dziewic błagało mądre o trochę oliwy. Ale mądre panny nie mogły nic dać. Podczas gdy głupie panny kupowały więcej oliwy, nadszedł oblubieniec, a ich szansa na dołączenie do uroczystości weselnej przepadła na zawsze.

Jezus przedstawił sens tej przypowieści: "Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny" (Mt 25:13). Pod koniec wieku, gdy Jezus powróci, niektórzy będą gotowi na Jego przybycie (zilustrowane przez mądre panny, które miały oliwę z oliwek); inni nie będą gotowi (symbolizowani przez głupie panny, które nie miały oliwy). Biorąc pod uwagę oliwę z oliwek jako symbol Ducha Świętego (lub wiary), możemy powiedzieć, że tylko ci, którzy mają Ducha (lub wiarę w Chrystusa), są naprawdę gotowi na powtórne przyjście Jezusa.

Oczywiście nie każde odniesienie do oliwy z oliwek w Biblii jest symboliczne. Istnieją jednak fragmenty, w których oliwa z oliwek może być obrazem Ducha Świętego, Tego, który nas uświęca, napełnia, przygotowuje do oglądania Chrystusa i przynosi nam światło, radość i duchowe zdrowie.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czego symbolem w Biblii była oliwa z oliwek?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries