settings icon
share icon
Pytanie

Czy będą składane ofiary ze zwierząt podczas królestwa milenijnego?

Odpowiedź


Istnieje kilka fragmentów w Starym Testamencie, które jasno wskazują, że ofiary ze zwierząt będą ponownie ustanowione podczas tysiącletniego królestwa. Niektóre fragmenty wspominają o tym mimochodem, gdy omawiany jest temat królestwa tysiącletniego- fragmenty takie jak Ks. Izajasza 56.6-8; Ks. Zachariasza 14.16 i Ks. Jeremiasza 33.15-18.

Fragment, który jest najbardziej rozwinięty, przekazujący najwięcej szczegółów, to Ks. Ezechiela 43.18- 46.24. Należy zauważyć, że jest to część większego fragmentu omawiającego królestwo tysiącletnie, fragment, który rozpoczyna się od 40 rozdziału Ks. Ezechiela. W 40 rozdziale Ks. Ezechiela, Pan rozpoczyna od przekazania szczegółów dotyczących świątyni, która będzie istniała podczas królestwa tysiącletniego, świątyni, która przyćmi wszystkie inne świątynie wcześniej zbudowane, nawet świątynię Heroda, która była całkiem duża, a która istniała podczas ziemskiej służby Chrystusa.

Po podaniu szczegółów dotyczących rozmiaru i wyglądu świątyni i ołtarza, Pan przekazał szczegółowe wskazówki jakie ofiary zwierzęce będą składane (Ks. Ezechiela 43.18-27). W rozdziale 44 Pan podaje wskazówki tego kto będzie składał Panu ofiary. Pan stwierdził, że wszyscy lewici nie będą składać krwi i tłuszczu dla Pana z powodu wcześniejszego grzechu; to będą ci z genealogii Sadoka (werset 15). Rozdziały 45 i 46 dalej wspominają, że będą składane ofiary zwierzęce.

Głównym zarzutem pod adresem idei powrotu ofiar ze zwierząt podczas tysiącletniego królestwa jest to, że Chrystus przyszedł i złożył doskonałą ofiarę za grzech, a zatem nie ma potrzeby składania ofiar ze zwierząt za grzech. Jednak trzeba pamiętać, że ofiara zwierzęca nigdy nie usuwała grzechu, który duchowo oddzielał człowieka od Pana.

Hebrajczyków 10.1-4 mówi, "Albowiem zakon, zawierając w sobie tylko cień przyszłych dóbr, a nie sam obraz rzeczy, nie może w żadnym razie przez te same ofiary, nieprzerwanie składane rok w rok, przywieść do doskonałości tych, którzy z nimi przychodzą. Bo czyż nie zaprzestano by ich składać, gdyby ci, co je składają, nie mieli już żadnej świadomości grzechów, gdy raz zostali oczyszczeni? Przeciwnie, one właśnie przywodzą na pamięć grzechy co roku. Jest bowiem rzeczą niemożliwą, aby krew wołów i kozłów mogła gładzić grzechy."

Myślenie, że ofiary zwierzęce niwelowały grzechy w Starym Testamencie nie jest poprawne oraz to, że takie znaczenie będą miały w królestwie tysiącletnim. Ofiary zwierzęce służą jako lekcje poglądowe dla grzesznika, że grzech był i jest okropnym naruszeniem wobec Boga, i że skutkiem grzechu jest śmierć. Rzymian 3.20 mówi, "Dlatego z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony przed nim żaden człowiek, gdyż przez zakon jest poznanie grzechu."

Większość uczonych premilenializmu zgadza się, że celem składania ofiar ze zwierząt w królestwie milenijnym będzie upamiętnianie. Tak jak Wieczerza Pańska jest wspominaniem śmierci Chrystusa dla dzisiejszego kościoła, ofiary zwierzęce będą takim wspominaniem w czasie królestwa milenijnego. Dla tych, urodzonych w czasie królestwa milenijnego, ofiary zwierzęce ponownie będą przedmiotem lekcji. Podczas tego przyszłego czasu, sprawiedliwość i świętość będą zachowane, ale ci z ziemskimi ciałami nadal będą mieli grzeszną naturę, i będzie potrzeba nauczenia (ich) tego jak obraźliwy jest grzech dla świętego i sprawiedliwego Boga. Ofiary zwierzęce spełnią ten cel, "to właśnie owe ofiary odnawiają co roku pamięć o ludzkich grzechach" (Hebrajczyków 10.3; tłum. Biblia Warszawsko- Praska).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy będą składane ofiary ze zwierząt podczas królestwa milenijnego?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries