settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie odwróconego krzyża?

Odpowiedź


Odwrócony krzyż to symbol o długiej historii, a w dzisiejszych czasach, rozbieżnych znaczeniach. Jak sama nazwa wskazuje, odwrócony krzyż to po prostu krzyż łaciński obrócony tak, że poprzeczka znajduje się bliżej dołu niż góry. Osoba wisząca na takim krzyżu byłaby ustawiona głową w dół.

Przez wieki odwrócony krzyż był uważany za symbol chrześcijański, oparty na starożytnej tradycji, zgodnie z którą apostoł Piotr został ukrzyżowany do góry nogami. Jedna z wersji tej historii mówi, że Piotr, stojąc w obliczu męczeńskiej śmierci przez ukrzyżowanie, poprosił o odwrócenie swojego krzyża, ponieważ czuł się niegodny, aby umrzeć w taki sam sposób jak Chrystus. Odwrócony krzyż, czasami nazywany krzyżem św. Piotra lub krzyżem Piotrowym, stał się w ten sposób symbolem pokory. Odwrócony krzyż jest czasami kojarzony z papieżem, który według katolików może wywodzić swoją władzę od Piotra. Dzieła sztuki z krzyżem Piotrowym mogą zawierać nakładkę "kluczy niebios", opartą na Ewangelii Mateusza 16:19.

Ostatnio jednak odwrócony krzyż jest często używany jako symbol ateizmu, humanizmu i okultyzmu. Kilka zespołów blackmetalowych używa odwróconego krzyża, aby zwrócić uwagę na swoje rzekome oddanie szatanowi. Odwrócone krzyże pojawiają się w horrorach, takich jak The Omen i The Conjuring, jako sygnał demonicznej aktywności. Symbol ten pojawia się w tatuażach, na wisiorkach i jako logo na koszulkach. Czasami towarzyszą mu stwierdzenia takie jak "Uwierz w siebie", "Nie ma Boga", "Czarna msza" lub "Nie przemieniony". W tych kontekstach oczywistym zamiarem odwróconego krzyża jest zadeklarowanie sprzeciwu wobec chrześcijaństwa. Odwrócenie krzyża do góry nogami staje się sposobem na zaprzeczenie prawdzie o Chrystusie i szydzenie z Jego ofiary.

Jakie jest więc znaczenie odwróconego krzyża? To zależy od kontekstu. Kiedy symbol ten jest używany w kościele, najprawdopodobniej odnosi się do Piotra i sposobu jego śmierci. W innych kontekstach odwrócony krzyż jest często symbolem antychrześcijańskim. W naszym upadłym świecie świętość jest często wyśmiewana, a to, co dobre i czyste, jest wypaczane przez "boga tego wieku" (2 Koryntian 4:4). Krzyż, symbol Chrystusa, zostaje odwrócony do góry nogami i staje się symbolem diabła.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie odwróconego krzyża?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries