settings icon
share icon
Pytanie

Dlaczego Jezus powiedział do Piotra: "Idź precz ode mnie, szatanie"?

Odpowiedź


Polecenie "Idź precz ode mnie, szatanie", wypowiedziane do Piotra przez Jezusa, jest zapisane w Ewangelii Mateusza 16:23 i Marka 8:33. "Idź precz ode mnie, szatanie" wydaje się surowe i nie pasuje do charakteru Jezusa, zwłaszcza gdy zwraca się do Piotra, jednego z Jego najbardziej pobożnych uczniów. Dlaczego Jezus to powiedział? Czym Piotr zasłużył sobie na taką naganę? Nie wiedząc o tym, Piotr przemawiał w imieniu szatana.

Jezus po raz pierwszy wyjawił swoim uczniom swój plan: Miał udać się do Jerozolimy, aby cierpieć, umrzeć i zmartwychwstać (Mt 16:21; Mk 8:31). W przeciwieństwie do ich oczekiwań wobec Niego, Jezus wyjaśnił, że nie przyszedł ustanowić ziemskiego królestwa mesjańskiego w tym czasie. Uczniowie nie byli przygotowani na to nowe objawienie celu Mesjasza. Chociaż Piotr zrozumiał Jego słowa, po prostu nie mógł pogodzić swojego poglądu na zwycięskiego Mesjasza z cierpieniem i śmiercią, o których mówił Jezus. Dlatego Piotr "zaczął Go ganić" za tak fatalistyczny sposób myślenia.

Nieświadomie Piotr przemawiał w imieniu szatana. Podobnie jak przeciwnik Jezusa, Piotr nie myślał o rzeczach Bożych - Jego drogach, planach i celach (Kol 3:2; Iz 55:8-9). Zamiast tego jego umysł był nastawiony na rzeczy ludzkie, rzeczy tego świata i jego ziemskie wartości. Jezus mówił, że droga krzyża była wolą Bożą, planem odkupienia dla całej ludzkości. Reakcja Piotra była najprawdopodobniej podzielana przez innych uczniów, chociaż, jak zawsze, to Piotr przemówił pierwszy. Piotr nieumyślnie został wykorzystany przez szatana, myśląc, że chroni Jezusa. Szatan celowo kusił Jezusa na pustyni, aby odwrócić Go od krzyża, od wypełnienia wielkiego planu Ojca i Syna (Mk 1:12-13). Nieświadomie Piotr robił to samo. Nie pojmował jeszcze prawdziwego mesjańskiego celu Jezusa.

Chociaż Piotr chwilę wcześniej ogłosił Jezusa Chrystusem, odwrócił się od Bożej perspektywy i spojrzał na sytuację z perspektywy człowieka, co spowodowało surową naganę: "Idź precz ode mnie, szatanie". Jezus wyjaśnił dalej: "nie myślisz o tym, co Boskie, tylko o tym, co ludzkie" (Mk 8:33).

W tamtym czasie surowa nagana Jezusa nie miała dla Piotra sensu. Jednak oskarżenie Jezusa stanowi dla nas głębokie przesłanie. Z łatwością możemy dostrzec, że Piotr miał niewłaściwą perspektywę Bożego planu cierpienia i śmierci Chrystusa. Musimy jednak również dostrzec, jak łatwo możemy stać się nieświadomymi rzecznikami szatana. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy tracimy z oczu Boży plan dla nas. Dzieje się tak, gdy koncentrujemy się na naszej karierze, majątku, bezpieczeństwie i rzeczach tego świata, a nie na poświęceniu, służbie i głoszeniu Bożego przesłania. Kiedy Piotr skupił się na własnych pragnieniach i planach, Jezus zgromił go, aby przywrócić go na właściwe tory. Obyśmy zawsze skupiali się na Bogu i Jego planach, abyśmy nigdy nie doświadczyli podobnej nagany od naszego Pana.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Dlaczego Jezus powiedział do Piotra: "Idź precz ode mnie, szatanie"?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries