settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy być w obecności Boga?

Odpowiedź


Przed upadkiem, Adam i Ewa mieli bliską więź z Bogiem, przebywając w Jego obecności (1 Ks. Mojżeszowa 3:8). Od momentu upadku, grzech zniszczył naszą możliwość przebywania z Bogiem w bezpośredniej obecności (2 Ks. Mojżeszowa 33:20). Obecnie tylko święte, bezgrzeszne anioły mogą być w bezpośredniej obecności Boga (Ew. Łukasza 1:19). Chrześcijanie są w obecności Boga dzięki temu, że On zamieszkuje w nas przez swojego Ducha Świętego (Ew. Jana 14:16-17, 23; 15:4; 1 Koryntian 2:10-16; Efezjan 1:13-14), ta wewnętrzna obecność w nas, jest możliwa tylko dzięki wierze w Pana Jezusa Chrystusa.

Jesteśmy świadomi rzeczywistości Jego obecności, dzięki naszemu posłuszeństwu Jego Słowu. "Ale wy jesteście rodem wybranym, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem nabytym, abyście rozgłaszali cnoty tego, który was powołał z ciemności do cudownej swojej światłości;" (1 Piotra 2:9). Zauważ, że Piotr mówi, iż jesteśmy „rodem wybranym... ludem nabytym." Skoro należymy do Niego, jak On mógłby nie być obecny wśród nas? Nigdy nie utracimy rzeczywistości obecności Boga, niezależnie od tego jak bardzo upadniemy; nigdy nie zgrzeszymy tak bardzo aby utracić nasze zbawienie; nigdy nie utoniemy tak głęboko abyśmy odtrącili Ducha Świętego. Możemy rozgniewać Boga naszymi grzechami, jednak prawdziwie wierzący nigdy nie utracą obecności Ducha Świętego. Nigdy nie utracimy rzeczywistości bożej obecności, jednak możemy utracić „nasze odczucie" Jego obecności.

Każde dziecko boże czasami zmaga się z uczuciem utraty obecności Boga w swoim życiu, tak jak zarządca, który opuścił swój dom na jakiś czas wyjeżdżając w podróż służbową. On nie pozostawił domu zupełnie pustego, gdyby tak zrobił, to zabrałby ze sobą wszystko co należy do niego. Jednak, ponieważ zostawił w domu wszystkie meble i wartościowe rzeczy, czy to nie oznacza, że któregoś dnia powróci? Każdy wierzący wie, że doświadczamy czasami duchowej „suszy" podczas, której prawdopodobnie Pan próbuje naszą wiarę. Czy On nie prowadzi nas przez oczyszczające płomienie cierpienia, abyśmy mogli być bardziej czyści? (Ks. Joba 23:10; 1 Piotra 1:7)

Praktycznym wyrazem bycia w bożej obecności jest radość! Wielu chrześcijan wydaje się być ponurymi i przygnębionymi z powodu braku odczuwania obecności Boga. Społeczność z Bogiem jest słodka dla tych, którzy chodzą z Panem w posłuszeństwie i wierze. Jednak cudowna społeczność pochodząca z posłuszeństwa i zaufania Panu, nie jest przemijającym uczuciem. Pozostaje w nas, szczególnie podczas prób, ponieważ „... radość w Panu będzie twoją siłą" (Ks. Nehemiasza 8:10). Jakub, brat Pana, napisał: „Poczytujcie to sobie za najwyższą radość, bracia moi, gdy rozmaite próby przechodzicie" (Jakuba 1:2), ponieważ próby prowadzą do wiary i rozwijają wytrwałość. Gdy przechodzimy przez próby, udowadniamy samym sobie i innym, że nasza wiara jest realna, prawdziwa, wtedy nasze odczuwanie obecności Boga wzrasta i przynosi radość.

Dawid mówi o radości, którą mogą doświadczać tylko sprawiedliwi (Psalm 16:11) — radość, która jest tylko przedsmakiem wspanialszej i wiecznej radości, gdy zobaczymy Pana w nadchodzącej chwale.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to znaczy być w obecności Boga?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries