settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest biblijna numerologia?

Odpowiedź


Biblijna numerologia jest związana ze studiowaniem liczb użytych w tekstach biblijnych. Dwie cyfry, która najczęściej pojawiają się w Biblii są 7 i 40. Cyfra 7 wskazuje pełnię czy doskonałość (1 Księga Mojżeszowa 7.2-4, Księga Objawienia 1.20). Często określana jest jako „Boża liczba”, skoro sam Bóg jest Jedyny, który jest pełny i doskonały (Księga Objawienia 4.5; 5.1, 5-6). Podobnie też cyfra 3 jest uważana za cyfrę boskiej doskonałości: Trójca Święta składa się z trzech Osób: Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Liczba 40 często rozumiana jest jako „cyfra próby.” Pojawia się na przykład gdy Izraelici wędrowali 40 lat po pustyni (5 Księga Mojżeszowa 8.2-5); Mojżesz był 40 dni na górze Synaj (2 Księga Mojżeszowa 24.18); Jonasz ostrzegał Niniwejczyków, że Boży sąd zostanie wylany po 40 dniach (Księga Jonasza 3.4); Jezus był kuszony przez 40 dni na pustyni (Ew. Mateusza 4.2); minęło 40 dni od momentu gdy Jezus zmartwychwstał do chwili gdy wstąpił do nieba (Dzieje Apostolskie 1.3). Kolejnym numerem, który został powtórzony w Biblii jest cyfra 4, która pojawia się przy akcie stworzenia: północ, południe, wschód i zachód; cztery pory roku. Cyfra 6 uważana jest za liczbę dotyczącą człowieka: człowiek został stworzony szóstego dnia; człowiek pracuje 6 dni. Innym przykładem użycia w Biblii tej cyfry jest fragment z Księgi Objawienia w 13 rozdziale, gdzie 666 nazwany jest Antychryst.

Nadal jednak trwają dyskusje odnośnie tego, czy liczby w Biblii rzeczywiście mają szczególne znaczenie. Biblia wydaje się używać cyfr szczególnie do nauczania prawd duchowych. Wielu jednak ludzi przykłada zbyt dużą uwagę do znaczenia „biblijnej numerologii”, próbując odnaleźć w niej głębsze znaczenie, stojące za każdą z nich. Liczba w Biblii jest często po prostu liczbą. Bóg nie powołuje nas, abyśmy doszukiwali się ukrytych znaczeń tych cyfr, jakiegoś szczególnego przesłania czy kodów biblijnych. W Piśmie Świętym jest na tyle dużo prawd by sprostać naszym życiowym potrzebom i uczynić nas „doskonałymi, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowanymi” (2 Tymoteusza 3.17).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest biblijna numerologia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries