settings icon
share icon
Pytanie

Jakie postanowienie noworoczne powinien podjąć chrześcijanin?

Odpowiedź


Praktyka robienia postanowień noworocznych sięga ponad 3000 lat wstecz do starożytnych Babilończyków. Jest coś takiego w rozpoczęciu nowego roku, co daje nam poczucie świeżego startu i nowego początku. W rzeczywistości nie ma żadnej różnicy między 31 grudnia a 1 stycznia. O północy 31 grudnia nie dzieje się nic mistycznego. Biblia nie opowiada się ani za, ani przeciw koncepcji postanowień noworocznych. Jeśli jednak chrześcijanin zdecyduje się na postanowienie noworoczne, jakiego rodzaju postanowienie powinien podjąć?

Powszechnymi postanowieniami noworocznymi są zobowiązania do rzucenia palenia, zaprzestania picia, mądrzejszego zarządzania pieniędzmi i spędzania większej ilości czasu z rodziną. Zdecydowanie najczęstszym postanowieniem noworocznym jest utrata wagi, w połączeniu z większą ilością ćwiczeń i zdrowszym odżywianiem. Wszystkie te cele są dobre. Jednak 1 List do Tymoteusza 4:8 poucza nas, abyśmy patrzyli na ćwiczenia z odpowiedniej perspektywy: "Albowiem ćwiczenie cielesne przynosi niewielki pożytek, pobożność natomiast do wszystkiego jest przydatna, ponieważ ma obietnicę żywota teraźniejszego i przyszłego". Zdecydowana większość postanowień noworocznych, nawet wśród chrześcijan, dotyczy spraw fizycznych. Nie powinno tak być.

Wielu chrześcijan podejmuje noworoczne postanowienia, by więcej się modlić, codziennie czytać Biblię i regularniej uczęszczać do kościoła. Są to fantastyczne cele. Jednak te postanowienia noworoczne zawodzą tak samo często, jak postanowienia nieduchowe, ponieważ w postanowieniach noworocznych nie ma żadnej mocy. Postanowienie rozpoczęcia lub zaprzestania wykonywania określonej czynności nie ma żadnej wartości, jeśli nie masz odpowiedniej motywacji do zaprzestania lub rozpoczęcia tej czynności. Na przykład, dlaczego chcesz codziennie czytać Biblię? Czy po to, by czcić Boga i wzrastać duchowo, czy też dlatego, że słyszałeś, iż jest to dobra rzecz do zrobienia? Dlaczego chcesz schudnąć? Czy po to, by uczcić Boga swoim ciałem, czy też dla próżności, by uczcić samego siebie?

List do Filipian 4:13 mówi nam: "Wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie". Ewangelia Jana 15:5 mówi: "Ja jestem krzewem winnym, a wy latoroślami. Jeśli kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity; beze Mnie nic nie możecie uczynić". Jeśli Bóg jest w centrum twojego noworocznego postanowienia, ma ono szansę powodzenia, w zależności od twojego zaangażowania. Jeśli wolą Boga jest, aby coś się spełniło, On umożliwi ci spełnienie tego. Jeśli postanowienie nie jest zgodne z Bogiem i/lub nie jest zgodne ze Słowem Bożym, nie otrzymamy Bożej pomocy w jego wypełnieniu.

Jakie więc postanowienie noworoczne powinien podjąć chrześcijanin? Oto kilka sugestii: (1) módl się do Pana o mądrość (Jk 1:5) w odniesieniu do tego, jakie postanowienia, jeśli w ogóle, On chciałby, abyś podjął; (2) módl się o mądrość, jak zrealizować cele, które Bóg ci daje; (3) polegaj na Bożej sile, która ci pomoże; (4) znajdź partnera do odpowiedzialności, który ci pomoże i zachęci cię; (5) nie zniechęcaj się sporadycznymi niepowodzeniami; zamiast tego pozwól im motywować cię dalej; (6) nie bądź dumny ani próżny, ale oddaj Bogu chwałę. Psalm 37:5-6 mówi: "Powierz Panu drogę swoją, Zaufaj mu, a On wszystko dobrze uczyni. (6) Wyniesie jak światło sprawiedliwość twoją, A prawo twoje jak słońce w południe".

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie postanowienie noworoczne powinien podjąć chrześcijanin?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries