settings icon
share icon
Pytanie

Jak Noemu udało się pomieścić w arce wszystkie zwierzęta?

Odpowiedź


Jak Noemu udało się pomieścić w arce wszystkie zwierzęta? Czy arka była na tyle duża, aby pomieścić „wszelkie zwierzęta według rodzaju swego… po parze z wszelkiego ciała, w którym było tchnienie życia.” A co z jedzeniem? Musiało być wystarczająco miejsca, aby przechować jedzenie dla Noego i jego rodziny (razem 8 osób) oraz wszystkich zwierząt, przynajmniej na rok (przeczytaj 1 Ks. Mojżeszową 7.11; 8.13-18) a nawet więcej, w zależności od długości czasu wegetacji roślin. To bardzo dużo jedzenia! A co z wodą pitną? Czy wydaje się to realne, by wierzyć, że arka Noego była na tyle duża, aby ukryć wszystkie te zwierzęta oraz zapasy jedzenia i wody na rok?

Rozmiary arki jakie zostały podane w 1 Ks. Mojżeszowej to: długość 300 łokci, szerokość 50 łokci, a wysokość 30 łokci (1 Ks. Mojżeszowa 6.15). Jaką miarą jest łokieć? Łokieć to starożytna jednostka miary, długość przedramienia liczona od łokcia do najdłuższego, środkowego palca (hebrajskie słowo „łokieć” to „ammah.” W związku z tym, że każdy miał różnej długości przedramię, miara ta może się wydawać niejednoznaczna, niemniej jednak naukowcy przyjęli określać ją pomiędzy 43-56 cm. Starożytny egipski łokieć szacowano na 55,8 cm (przy zaokrągleniu 56 cm). Zatem po przeliczeniu mamy:

300 łokci długości x 56 cm=16800;
50 łokci szerokości x 56 cm= 2800;
30 łokci wysokości x 56 cm= 1680
16800/100= 168 metrów
2800/100= 28 metrów
1680/100= 16,80 metrów

Zatem arka mogła mieć 168 metrów długości, 28 metrów szerokości i 16,80 metrów wysokości. Nie są to jakieś niewyobrażalne wielkości. Jednak ile taka wielkość mogła przechować? No cóż, 168 x 28 x 16,80= 79027,2 metrów sześciennych. Jeśli weźmiemy pod uwagę najmniejszą wartość łokcia to otrzymamy 35778,1 metrów sześciennych. Oczywiście nie cała ta przestrzeń byłaby wolna. Arka miała trzy poziomy (1 Ks. Mojżeszowa 6.16) i wiele komór (1 Ks. Mojżeszowa 6.14), których ściany też zabierały przestrzeń. Niemniej jednak, zostało to policzone, że trochę ponad połowa (54,75%) tej całkowitej przestrzeni 79027,2 metrów sześciennych mogły przechować 125000 zwierząt wielkości owcy, pozostawiając wciąż ponad 35000 metrów sześciennych wolnej przestrzeni (jeśli znasz język angielski zachęcamy do odwiedzenia strony: http://www.icr.org/bible/bhta42.html).

John Woodmorappe, autor książki „Arka Noego: projekt wykonawczy” oszacował, że jedynie około 15% zwierząt znajdujących się w arce byłaby większa aniżeli owca. Liczba ta nie obejmuje możliwości, że Bóg mógł przyprowadzić do arki „młode osobniki” zwierząt, które mogłyby być znacząco mniejsze od ich postaci dorosłej.

Ile było zwierząt w arce? Woodmorappe oszacował, że blisko 16000 „rodzajów”. Czym jest "rodzaj”? Określenie „rodzaju” jest uważane za znacznie szersze niż określenie „gatunek.” Skoro jest ponad 400 ras psów należących do jednego gatunku (Canis familiaris), tak też wiele gatunków może należeć do jednego rodzaju. Niektórzy uważają, że określenie "typ" może być poniekąd zbliżone do biblijnego „rodzaju.” Niemniej jednak, nawet jeśli założymy, że „rodzaj” jest synonimem „gatunków”, nie ma zbyt wielu gatunków ssaków, ptaków, płazów czy gadów. Znany biolog systematyczny Ernst Mayr podaje liczbę 17600. Przyjmując po dwa z gatunku w arce, plus siedem tzw. „czystych” rodzajów zwierząt, plus racjonalny przyrost znanych nam zwierząt wymarłych, wydaje się oczywiste, że w arce nie mogło być więcej niż powiedzmy 50000 zwierząt (Morris, 1987).

Niektórzy oszacowali, że w arce było blisko 25000 rodzajów zwierząt. To jest najwyższa wartość tej kalkulacji. Biorąc pod uwagę 2 zwierzęta z każdego rodzaju i siedem z niektórych, to liczba zwierząt wzrosłaby do 50000. Niemniej jednak czy było ich 16000 czy 25000 rodzajów zwierząt, nawet po parze z każdego i po siedem z niektórych, badacze zgadzają się, że w arce było wystarczająco miejsca dla nich wszystkich, a dodatkowo również miejsce do przechowywania wody i jedzenia.

A co z fekaliami (odchodami) tych wszystkich zwierząt? Jak 8 osób mogło nakarmić te zwierzęta i uporać się z tonami codziennych odchodów wytwarzanych przez te zwierzęta? A co ze zwierzętami ze szczególną dietą? Jak przetrwało życie roślinne? A co z insektami? Istnieje tysiące innych pytań jak te, które można by zadać i wszystkie są one dobre. Dla wielu osób pytania te pozostają bez odpowiedzi. Ale z pewnością nie są one czymś nowym. Przez wieki były one zadawane. I przez cały ten czas naukowcy szukają odpowiedzi. Istnieje obecnie kilka, bardzo naukowych projektów badawczych, których zadaniem jest zbadanie historii Noego i jego arki.

Z ponad 1200 odniesień naukowych do akademickich prac badawczych, książka Woodmorappa jest współczesną systematyczną oceną rzekomych trudności związanych z Arką Noego (jeśli znasz angielski zachęcamy do przeczytania: John Woodmorappe, “A Resource for Answering the Critics of Noah’s Ark,” Impact No. 273, March 1996. Institute for Creation Research, 30 January 2005- http://www.icr.org/pubs/imp/imp-273.htm). Woodmorappe twierdzi, że wieloletnie prowadzenie systematycznych badań związanych z pytaniami w odniesieniu do arki Noego wskazują, że wszystkie argumenty podważające prawdziwość arki są… niewystarczające. W rzeczywistości, przeważająca część twierdzeń zaprzeczających prawdziwości arki a zdające się powierzchownie prawdopodobne okazują się z czasem łatwo odrzucone jako niepoprawne.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jak Noemu udało się pomieścić w arce wszystkie zwierzęta?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries