settings icon
share icon
Pytanie

Czy nieżonaty mężczyzna może być diakonem czy starszym?

Odpowiedź


Fragmenty odnoszące się do wymogów dla starszego czy diakona w kościele są w 1 Tymoteusza 3.2 "Biskup [starszy] zaś ma być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, umiarkowany, przyzwoity, gościnny, dobry nauczyciel"; 1 Tymoteusza 3.12 "Diakoni niech będą mężami jednej żony, mężami, którzy potrafią dobrze kierować dziećmi i domami swoimi" oraz Tytusa 1.6-7 "takich, którzy są nienaganni, są mężami jednej żony, którzy mają dzieci wierzące, które nie stoją pod zarzutem rozpusty albo krnąbrności. Biskup bowiem jako włodarz Boży, powinien być nienaganny, nie samowolny, nieskory do gniewu, nie oddający się pijaństwu, nie porywczy, nie chciwy brudnego zysku." Te trzy fragmenty zostały przez niektórych zinterpretowane jako wskazujące, że starszy lub diakon musi być żonatym mężczyzną.

Kwestią nie jest status cywilny starszego czy diakona, ale jego moralna i seksualna czystość. Ten wymóg jest na czele listy, ponieważ jest to obszar w którym przywódcy są najbardziej podatni na upadek. Niektórzy uważają, że wymóg dla diakonów, by byli „mężem tylko jednej żony” z 1 Tymoteusza 3:12 oznacza, że aby mężczyzna mógł być diakonem, musi być żonaty. To nie jest znaczenie wyrażenia "mąż jednej żony." W Grece, wyrażenie "mąż jednej żony" dosłownie odczytujemy "mężczyzna jednej kobiety." Aby mężczyzna był brany pod uwagę na stanowisko przywódcy kościoła, a jest żonaty, musi być oddany swojej żonie. Ten wymóg mówi o wierności w małżeństwie i czystości seksualnej. To nie jest wymóg małżeństwa. Gdyby tak było, to mężczyzna musiałby być żonaty i mieć dzieci, ponieważ druga część fragmentu z 1 Tymoteusza 3.12 stwierdza, "mężami, którzy potrafią dobrze kierować dziećmi i domami swoimi." Powinniśmy rozumieć ten wymóg tak: Jeśli mężczyzna jest żonaty, musi być wierny swojej żonie. Jeśli ma dzieci, musi dobrze kierować dziećmi."

Niektórzy myślą, że wymóg ten wyklucza mężczyzn nieżonatych z przywództwa kościelnego. Ale gdyby to było intencją Pawła, sam siebie by się zdyskwalifikował (1 Koryntian 7.8). "Mężczyzna jednej kobiety" jest tym, który w pełni poświęca się swojej żonie, praktykując oddanie, uczucie i czystość seksualną zarówno w myśli, jak i w uczynku. Naruszenie tego jest utraceniem nienaganności i nie bycia już "człowiekiem bez zarzutu" (Tytusa 1.6-7; tłum. Biblia Poznańska). Bycie singlem jest wychwalane przez apostoła Pawła jako aspekt umożliwiający bardziej oddaną służbę Panu (1 Koryntian7.32-35). Dlaczego Paweł miałby ograniczać mężczyzn do zajmowania pozycji przywódczych w kościele, kiedy wierzy, że „kto nie ma żony, troszczy się o sprawy Pańskie, o to, jakby się Panu podobać” (1 Koryntian 7.32)? W pierwszych dziewięciu wersetach tego rozdziału Paweł stwierdza, że zarówno małżeństwo, jak i stan wolny są dobre i słuszne przed Panem. Starszy lub diakon może być żonaty lub samotny, o ile spełnia wymagania pobożności nakreślone w 1 Tymoteusza i Tytusa.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy nieżonaty mężczyzna może być diakonem czy starszym?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries