settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi o jedzeniu niezdrowego jedzenia?

Odpowiedź


Niezdrowe jedzenie! Pyszne niezdrowe jedzenie! Dla wielu ludzi frytki, chipsy, coca- cola, cukierki czy ciasto są czterema podstawowymi grupami żywności. Niezdrowe jedzenie wypełnia nas, ale nie bardzo przyczynia się do zachowania zdrowia naszego ciała. Niezdrowe jedzenie pełne jest sody, cukru i tłuszczu. Stała dieta składająca się z tych produktów może przyczyniać się do chorób serca i wątroby jak również cukrzycy. Zatem może być niezdrowe, ale czy jedzenie niezdrowej żywności jest złe? Czy Biblia o tym wspomina?

Gdy Bóg utworzył Izrael jako naród wybrany dla Siebie, przekazał im szczegółowy zestaw praw, które mieli surowo przestrzegać (5 Ks. Mojżeszowa 4.1-2). Prawa te miały pomóc wyodrębnić ich jako naród święty, a także dla ich własnego dobra. Zanim nauki o żywieniu odkryły powody, Bóg już udzielił swojemu ludowi prawa dotyczące diety mające na celu utrzymanie ich w zdrowiu (3 Ks. Mojżeszowa 11). Przestrzeganie tych praw było jednym z powodów, dla których Bóg mógł obiecać Izraelowi, że nie będą cierpieć z powodu chorób, które Bóg sprowadził na Egipt (2 Ks. Mojżeszowa 15.26). Poprzez przestrzeganie Jego zaleceń dietetycznych, mieliby mniejsze ryzyko pasożytów jelitowych, niedożywienia i chorób spowodowanych niezdrowymi nawykami żywieniowymi.

Nie oznacza to, że Bóg jest całkowicie przeciwny niezdrowemu jedzeniu. W rzeczywistości, On nawet nas zachęca, abyśmy cieszyli się nim jako darami od niego. Psalm 104. 15 chwali Boga za uczynienie "wina, które rozwesela serce człowieka." Ks. Nehemiasza 8.10 instruuje Izrael, aby świętował dzień święty, by najadł się "tłustego jadła" i napił się "słodkich napojów."

Rzymian 14.20 może dać nam najwyraźniejsze wskazówki na temat jedzenie: "Wszystko wprawdzie jest czyste, ale staje się złem dla człowieka, który przez jedzenie daje zgorszenie." Chociaż to zostało napisane w kontekście jedzenia żywności, która kiedyś była zakazana przez Prawo, to może również odnosić się do niezdrowej żywności. Niezdrowa żywność nie jest grzechem, ale jeśli jesteśmy żarłokami (Ks. Przyp. Salomona 23.20) lub pijakami (Ks. Przyp. Salomona 20.1) lub jeśli maltretujemy nim nasze ciała, to takie jedzenie jest złe.

Uzależnienie od cukru i kofeiny są prawdziwe i mogą przyczyniać się do ogólnego niezdrowego stylu życia. Wysoki poziom sodu, obecny w wielu rodzajach niezdrowej żywności, jest również niezdrowy. Bóg stworzył nasze ciała, aby były świątyniami Jego Ducha Świętego (1 Koryntian 3.16; 6.19-20). Gdy zaniedbujemy nasze ciała poprzez złą higienę, nadużywanie jakichś substancji, okaleczanie się czy uzależnienie się od niezdrowej żywności, nie sprawujemy dobrej opieki nad Jego świątynią. Jedzenie niezdrowej żywności nie jest grzechem samym w sobie, lecz gdy stale siebie tym napełniamy ze szkodą dla naszych ciał, naszych rachunków bankowych czy naszego świadectwa, może stać się to naszym bożkiem.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi o jedzeniu niezdrowego jedzenia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries