settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy: Niech się nie trwoży serce wasze w Ew. Jana 14.1?

Odpowiedź


W Ew. Jana 14.1 Jezus mówi swoim uczniom: "Niech się nie trwoży serce wasze". Jak zawsze, znaczenie każdego konkretnego fragmentu Pisma Świętego można ustalić jedynie poprzez zrozumienie kontekstu. Cofniemy się więc i przyjrzymy się temu, co prowadzi do wezwania Jezusa "niech się nie trwoży serce wasze".

W 12 rozdziale Ew. Jana Jezus mówi tłumom (w tym uczniom), że zostanie ukrzyżowany. W 13 rozdziale Ew. Jana, w kameralnej atmosferze posiłku paschalnego, który później stał się znany jako "Ostatnia Wieczerza", Jezus mówi swoim uczniom, że jeden z nich Go zdradzi. Następnie mówi Piotrowi, że zaprze się i wyprze Pana. Oczywiście wszystko to było niepokojącą wiadomością dla uczniów.

Po Ostatniej Wieczerzy, zanim został aresztowany, Jezus uspokaja swoich uczniów: "Niechaj się nie trwoży serce wasze; wierzcie w Boga i we mnie wierzcie!" (Ew. Jana 14.1; tłum. Biblia Warszawska). Informacje, które dalej przekazuje, o niebie i Duchu Świętym, są antidotum na niepokojące informacje, które otrzymali.

Kiedy Jezus powiedział: "Niechaj się nie trwoży serce wasze", pocieszał swoich uczniów, którzy niewątpliwie odczuwali niepokój w sercach. Jezus obiecuje im, że Jego śmierć nie będzie końcem, a zaparcie się Piotra również nie będzie końcem dla Piotra. Wyjaśnia, że Jego śmierć i późniejsze wstąpienie do nieba, zamiast pozostawić ich bez środków do życia, przyniesie dwa szczególne błogosławieństwa: pozwoli Mu przygotować dla nich miejsce i pozwoli Mu posłać Ducha Świętego, aby ich pocieszał.

Kiedy Jezus powiedział, że "przygotuje miejsce" dla uczniów, miał na myśli swoją śmierć (Ew. Jana 14.3). Nie powinniśmy wyobrażać sobie, że Jezus "buduje niebo" przez ostatnie 2000 lat i że jest ono nadal "w budowie". Jego słowa oznaczają raczej, że Jego śmierć była dla nas przygotowaniem do otrzymania miejsca w domu Ojca. Jest on już gotowy.

Aby rozwiać obawy uczniów, Jezus obiecał również, że kiedy opuści ziemię, ześle Ducha Świętego na uczniów i wszystkich wierzących. W 15 i 16 rozdziale Ew. Jana Jezus mówi o zwycięstwie uczniów nad światem dzięki mocy Ducha Świętego. Dz. Apostolskie przedstawiają historyczne wypełnienie tych obietnic, gdy wierzący, w mocy Ducha, zanieśli ewangelię światu. Duch Święty nadal działa we wszystkich wierzących.

Napomnienie "niech się nie trwoży serce wasze" zostało wypowiedziane specjalnie do uczniów w obliczu zbliżającej się śmierci Jezusa. Dzisiejsi wierzący nie znajdują się w tej samej konkretnej sytuacji, ale wezwanie to nadal ma zastosowanie. Nie powinniśmy pozwalać, by nasze serca niepokoiły się lub martwiły z powodu planu i opieki Jezusa nad nami.

Kiedy napotykamy trudności, możemy myśleć, że gdyby tylko Jezus był tutaj z nami, osobiście, stojąc obok nas, abyśmy mogli porozmawiać twarzą w twarz, moglibyśmy przejść przez próbę. Jesteśmy kuszeni, by myśleć, że moglibyśmy ufać Mu bardziej, gdyby był widzialny i w ciele. Kiedy zaczynamy mieć takie myśli, musimy pocieszyć nasze serca dwoma kluczowymi faktami: Jezus uczynił wszystko, co trzeba, abyśmy zostali przyjęci do domu Ojca, więc jesteśmy dziećmi Króla; a Duch Święty żyje w nas, aby nam pomóc, jeśli poddamy się Jego prowadzeniu. Kiedy odpoczywamy w zapewnionym przez Jezusa zbawieniu i polegamy na Duchu Świętym, który pomaga nam poruszać się po niebezpiecznym świecie wokół nas, możemy uniknąć niepokoju w naszych sercach.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to znaczy: Niech się nie trwoży serce wasze w Ew. Jana 14.1?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries