settings icon
share icon
Pytanie

Dlaczego Jezus polecił nam modlić się ‘nie prowadź nas na pokuszenie’, skoro Bóg stwierdza, że nas nie kusi?

Odpowiedź


Wiemy z Jakuba 1.13, że Bóg nas nie kusi do grzechu. Gdyby Bóg kusił nas do grzechu, działałby wbrew Swojej świętej naturze, wbrew pragnieniu dla nas, abyśmy byli święci jak i On jest święty (1 Piotra 1.16) i wbrew wszystkim innym nakazom w Piśmie Świętym, które mówią nam, by unikać grzechu i uciekać od pokus. W modelu modlitwy Pańskiej (Ew. Mateusza 6.9-13), Jezus mówi, "i nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego; albowiem twoje jest Królestwo i moc, i chwała na wieki wieków" (werset 13). Włączenie prośby, aby Bóg nie prowadził nas na pokusę, uczy nas, że unikanie pokus powinno być jedną z głównych trosk życia chrześcijańskiego.

Koncepcja Boga prowadzącego swój lud jest głównym tematem Pisma Świętego. Ks. Psalmów jest szczególnie pełna próśb do Boga by prowadził nas swoimi drogami (Psalm 5.8; 27.11), przez Jego prawdę i sprawiedliwość i "drogą odwieczną!" (Psalm 139.24). Wraz z prowadzeniem nas w kierunku dobra rozumiemy, że prosimy Boga, aby odwiódł nas od zła. Prośba w Modlitwie Pańskiej, aby nie być prowadzonym na pokuszenie odzwierciedla pragnienie wierzącego, aby całkowicie unikać niebezpieczeństw grzechu. Wyrażenie to zatem musi być rozumiane w sensie "przyzwalania." Jezus nauczał nas modlić się, "i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie" (Ew. Mateusza 6.13; tłum. Biblia Tysiąclecia). Prośba ta wskazuje, że Bóg ma kontrolę nad kusicielem aby nas zbawić od jego mocy, jeśli zawołamy do Ojca Niebiańskiego.

Istnieje też inny sens w którym mamy błagać Boga, aby nie prowadził nas na pokuszenie. Słowo pokuszenie może także odnosić się do prób. Wiemy z 1 Koryntian 10.13, że Bóg nie będzie poddawał nas próbie ponad nasze zdolności w Chrystusie do zniesienia tego i zawsze zapewni nam drogę wyjścia. Ale Bóg czasem poddaje nas próbom, które mogą narazić nas na ataki szatana dla Jego własnych celów, jak w przypadkach Joba i Piotra (Ew. Łukasza 22.31-32). Jeśli pokuszenia w Modlitwie Pańskiej odnoszą się do prób, to znaczenie Ew. Mateusza 6.13 jest takie "Nie dręcz nas ani nie próbuj." Nie jest czymś złym modlenie się o uwolnienie od prób i cierpień, o ile poddajemy się woli Bożej, bez względu na to, jak nas prowadzi. Wierzący może słusznie prosić o wyzwolenie od prób jak również prosić o siłę w wytrzymaniu ich, jeśli przyjdą.

Możemy zilustrować słowa Jezusa "i nie wódź nas na pokuszenie" w ten sposób: matka bierze ze sobą swoje małe dzieci na zakupy spożywcze i podchodzi do półki ze słodyczami. Ona wie, że zabranie jej dzieci pod tą półkę tylko wzbudzi w ich sercach pragnienie i doprowadzi do napadów usilnego proszenia o coś i dąsania się. W swojej mądrości prowadzi ich inną drogą- cokolwiek czego mogła potrzebować w alejce ze słodyczami, będzie musiała przełożyć na kolejny dzień. W ten sposób matka zapobiega nieprzyjemnym sytuacjom i oszczędza dzieciom próby. Modlenie się "nie wódź nas na pokuszenie" jest niczym modlenie się "Boże nie prowadź mnie dzisiaj do alejki ze słodyczami." Widać, że w naturalny sposób dążymy do niezdrowych rzeczy i że mądrość Boża może odwieść nas od naszego poszukiwania tego, co nie przyniesie nam korzyści.

Niezależnie od tego, czy prosimy Boga o to, aby prowadził nas z dala od grzechu czy od trudnych prób, nasz cel znajduje się w drugiej części 13 wersetu: "ale nas zbaw ode złego." Prośba podobna do tej jest wyrażona przez Dawida w Psalmie 141.4: "Nie dopuść, aby serce moje skłaniało się do złego, Abym popełniał czyny niegodziwe, Zadając się z mężami, złoczyńcami, I spożywał ich przysmaki." We wszystkich rzeczach, Bóg jest naszym wyzwolicielem i jesteśmy mądrzy, by szukać Jego mocy nad grzechem.

English



Powrót na polską stronę główną

Dlaczego Jezus polecił nam modlić się ‘nie prowadź nas na pokuszenie’, skoro Bóg stwierdza, że nas nie kusi?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries