settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy, że nie jest dobrze, gdy mężczyzna jest sam? (1 Ks. Mojżeszowa 2.18)?

Odpowiedź


To było piękne! Anioły stały w zapartym tchem ze zdziwienia nad wszechświatem jaki Bóg stworzył wraz z księżycami i galaktykami oraz planetą o nazwie Ziemia. Ziemia był "pustkowiem i chaosem" (1 Ks. Mojżeszowa 1.2), ale teraz eksplodowała życiem: zielone rośliny, żyjące stworzenia, pęczniejące oceany, a jako ostatni dotyk blasku Stwórca ukształtował człowieka, którego nazwał Adamem. Stworzenie było doskonałe we wszystkim prócz jednego. Człowiek był samotny; to była jedyna rzecz o jakiej Bóg powiedział, że "nie jest dobrze" (1 Ks. Mojżeszowa 2.18). Adam nie był samotny w sensie fizycznym, bo miał zwierzęta i nawet wspólnotę ze swoim Stwórcą. Ale Bóg wiedział, że to nie jest wystarczające. Człowiek potrzebował kogoś jak on sam, kogoś na swoim poziomie, kto widział, doświadczał i uczył się w ten sam sposób w jaki on to robił. Zatem, Bóg stworzył doskonałą partnerkę dla mężczyzny. Stworzył kobietę (werset 22).

Interesujące jest to, że zanim Bóg stworzył kobietę, najpierw przyprowadził do Adama wszystkie żywe stworzenia, które stworzył. Dał Adamowi zadanie nadania im imion, więc Adam miał produktywną pracę i cel życia (1 Ks. Mojżeszowa 2.19-20). Ale dzięki procesowi nazywania wszystkich zwierząt stało się dla Adama oczywiste, że nie ma nic porównywalnego do niego. Warto wspomnieć, że częścią tego procesu nazywania były naczelne, a Adam nie znalazł odpowiedniego partnera spośród tego, co niektórzy nazywają „naszymi najbliższymi krewnymi”. Najwyraźniej od samego początku istniała wyraźna różnica między ludzkością a królestwem zwierząt.

Niektórzy mogą się zastanawiać, dlaczego Adam czuł się samotny, kiedy miał Boga jako towarzysza. Słowo przetłumaczone jako "samotny" może również oznaczać "oddzielony" lub "wydzielony." Adam był jedyny w swoim rodzaju i Bóg wiedział, że to nie jest dobre. Zwierzęta były stworzone jako rodzaj męski i żeński. Każde z nich miało partnera. Rodzaj męski i żeński zostały zaprojektowane tak, aby się uzupełniać. Pary płci męskiej i żeńskiej tego samego gatunku doświadczają życia w ten sam sposób i przynoszą korzyści światu dzięki wyjątkowym darom. Instynkty każdej płci są odmienne i zostały zaprojektowane, aby prowadzić do rozmnażania określonych gatunków (1 Ks. Mojżeszowa 1.22).

To samo jest prawdą odnośnie mężczyzn i kobiet, i z tego powodu Bóg powiedział, "Niedobrze jest człowiekowi, gdy jest sam. Uczynię mu pomoc odpowiednią dla niego." Nasze ciała zostały zaprojektowane, aby się wzajemnie uzupełniać w procesie rozmnażania, różnice psychologiczne i emocjonalne każdej płci wzmacniają silne strony drugiej osoby. Pomimo obecnych opinii, mężczyźni i kobiety są wyjątkowo zaprojektowani, aż do ich DNA. Nie jesteśmy wymienni i płeć nie jest zależna od naszych nastrojów czy uczuć. Mężczyźni potrzebują przemyśleń i łagodniejszego podejścia kobiet, a kobiety potrzebują siły i racjonalności mężczyzn.

Gdy Bóg stwierdził, że "nie jest dobrze" by Adam był sam, już miał w swym umyśle plan. Nie stworzył dla niego innego mężczyzny do towarzystwa. Przyjaźnie tej samej płci są ważne i zaspokajają określone potrzeby emocjonalne, ale gdy Bóg połączył dwoje ludzi dla całkowitej intymności, stworzył dwie odrębne płcie. Instynkt znalezienia towarzysza jest wrodzony u większości ludzi. Seksualność odgrywa rolę, ale nie jest pełnym obrazem. Samotność, którą single często odczuwają nie może być zaspokojona przez gromadzenie przyjaciół tej samej płci. To jest rodzaj samotności, którą Adam odczuwał zanim Bóg stworzył Ewę.

Chociaż dobrze jest pozostać singlem jeśli jest to Bożym planem dla czyjegoś życia, większość ludzi nie potrafi pozostać czystym seksualnie. Apostoł Paweł nie był żonaty i wydawało się, że wierzył, że była to wyższa potrzeba życia (1 Koryntian 7.7, 28, 38). On mógł być żonaty w którymś momencie i być może stracił żonę w wyniku śmierci, ale nie możemy być tego pewni. Tak czy inaczej, jego całkowite oddanie służbie było tak satysfakcjonujące i pochłaniające, że nie musiał się żenić. Jednak większość ludzi odczuwa taką samą potrzebę jaką czuł Adam, i nie jest dla nich dobrze, aby byli samotni.

Gdy zastanawiamy się, jak wypełnić tą samotność, zazwyczaj zaczynamy randkować. To jest szczególnie istotne, abyśmy się uczyli i praktykowali mądrość w wybieraniu chłopaka/ dziewczyny, ponieważ ta osoba może okazać się naszym współmałżonkiem. Na tyle na ile źle jest czuć się samotnym, znacznie gorzej jest być uwięzionym w okropnym małżeństwie. Rodzaj intymności jakiej Bóg dla nas pragnie jest takim rodzajem jaki mieli Adam i Ewa, gdy Bóg ich złączył. Związek ten złączył jednego mężczyznę i jedną kobietę na całe życie (Ew. Marka 10.7-9).

Zatem, gdy Bóg powiedział, że nie jest dobrze dla mężczyzny, aby był sam, miał na myśli to, że Adam nie mógł osiągnąć pełni swojego potencjału tylko dzięki samemu sobie. On potrzebował żony zanim mógł stać się ojcem. On potrzebował kogoś podobnego do siebie dla towarzystwa i intymności. On potrzebował innej perspektywy, gdy podróżował przez życie, ponieważ nikt nie potrafi zobaczyć wszystkiego w każdym czasie. Małżeństwo było Bożym rozwiązaniem na samotność, którą odczuwał Adam, i to jest nadal Jego rozwiązanie, abyśmy nie musieli kroczyć przez życie w pojedynkę.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to znaczy, że nie jest dobrze, gdy mężczyzna jest sam? (1 Ks. Mojżeszowa 2.18)?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries