settings icon
share icon
Pytanie

Jakie znaczenie miały wonności do namaszczania w Biblii?

Odpowiedź


"A gdy minął sabat, Maria Magdalena i Maria Jakubowa, i Salome nakupiły wonności, aby pójść i namaścić go." (Mk 16:1). Wizyta kobiet w grobie jest również wspomniana w Mateusza 28:1, Łukasza 24:1 i Jana 20:1, chociaż Łukasz jest jedynym autorem ewangelii, który wspomina o wonnościach, które przyniosły ze sobą.

Łukasza 23:56 dodaje, że w dniu ukrzyżowania Jezusa kobiety "powróciwszy zaś przygotowały wonności i maści. Przez sabat zaś odpoczywały według przykazania". Jana 19:39 ujawnia, że Nikodem użył już wonności na ciele Jezusa: "Przyszedł też Nikodem, ten, który poprzednio przybył w nocy do Jezusa, niosąc około stu funtów mieszaniny i mirry i aloesu".

Głównym powodem, dla którego ciało zmarłego było namaszczane wonnościami, było kontrolowanie zapachu rozkładu. Żydzi nie praktykowali balsamowania, a wonności/prefumy pogrzebowe były sposobem na zminimalizowanie nieprzyjemnych zapachów. Przy grobie Łazarza, gdy Jezus poprosił o odsunięcie kamienia od wejścia do grobu, Marta sprzeciwiła się: "Panie! Już cuchnie, bo już jest czwarty dzień w grobie. " (Jana 11:39). Wonności, które kobiety przyniosły do grobu Jezusa, miały na celu wyeliminowanie takiego zapachu i uhonorowanie ciała Chrystusa.

Fakt, że kobiety przyniosły wonności, aby namaścić martwe ciało Jezusa, pokazuje, że nie spodziewały się, że Jezus dosłownie powstanie z martwych. Po odpoczynku w szabat (sobota), zgodnie z żydowskim zwyczajem, kobiety udały się do grobu Jezusa wczesnym rankiem w niedzielę z planami dostarczenia tradycyjnych przypraw używanych na martwym ciele. W skład tej grupy kobiet wchodziły Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, Salome, Joanna i prawdopodobnie inne (Łukasza 24:10). Ich głównym zmartwieniem było to, w jaki sposób kamień zostanie przesunięty, aby umożliwić im wejście do grobu. Kiedy dotarły do grobu, były zaskoczone, widząc kamień już odsunięty, a w środku nie było ciała.

W akcie oddania ci wierni i pełni szacunku naśladowcy Jezusa stali się pierwszymi świadkami pustego grobu i pierwszymi, którzy zobaczyli Jezusa żywego. Wonnośći, które przynieśli, były niepotrzebne, ponieważ Jezus żyje wiecznie, ale ich gorliwa lojalność wobec Zbawiciela została nagrodzona zaszczytem zostania pierwszymi naocznymi świadkami zmartwychwstałego Pana.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie znaczenie miały wonności do namaszczania w Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries